Konu: akçabardak
View Single Post
Eski 19-10-2015, 00:42   #31
akçabardak
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Gümüş düğmesi- (Tanacetum partheium)

Gümüş düğmesi- (Tanacetum partheium)

Memleketimizde biz ona Gönül güğmesi diyorduk
Yine de bir düğme kelimesi geçiyormuş ama gönül düğmesi
daha uygun bence.

İlk baharla birlikte açan
Name:  DSCF3071.jpg
Views: 1753
Size:  61.2 KB

Şu anda 2. parti açanlar
Name:  DSCF8145.jpg
Views: 1723
Size:  47.7 KB

Tohumluk bırakılmayacak ise çiçekleri solduktan sonra
budama yapılır tekra sonbaharda bunun gibi çiçeklenir.
Name:  DSCF8146.jpg
Views: 1699
Size:  40.8 KB

Tohumları
Name:  DSCF8182.jpg
Views: 1719
Size:  29.9 KB

Kuruyan papatyalardan bir tanesi toprağa düşmüş
minik minik toplu halde çimlenmişler, kışa dayanıklı olduğu için
ilk baharda bir sürü fide haline geleceklerdir.
Name:  DSCF8171.jpg
Views: 1874
Size:  69.9 KB

.. Bitki türü: Çiçek
.. Bitki ömrü: Çok yıllık
.. Tohum Türü: Papatya (Kasımpatı yapraklı)
.. Tohum çeşit adı: Gümüş düğmesi- (Tanacetum partheium), Gönül güğmesi olarak da bilinir
.. Tohum kaç yıldır sizdedir: Yıllardır
.. Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Ayvalık/Balıkesir
..Tohumun kökeni (size nereden geldi): 1978 yılında Bulgaristan'dan getirmiştim
.. Kullanılan gübreler: Gübreye ihtiyacı yok ama her sene bahçeye keçi gübresi verildiği için o da nasipleniyor.

.. Kullanılan ilaçlar: Yaprak bitlerini üzerine çok çektiğinden arada ilaçlama yapıldı
.. Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
.. Hasat yıl ve ayı: 2015 Haziran sonu-Temmuz

.. Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki çok yıllıktır, kendi kendine dökülen tohumlardan döküldükçe çimlenirler, ben her sene yeni çıkmış fideleri bırakırım, eskiler çok gürleştikleri için söküp atıyorum, çok ağırsız, nazsız, ilgi istemeyen, toprak seçmez, sevimli, tohumlarını rüzgarın sürüklediği her yerde çimlenip çiçeğini açar.

.. Bitkinin ayırd edici özellikleri:Yoğun papatya kokulu ve kasımpatı yapraklı olmasıdır.

.. Yetiştirme özellikleri: İlk baharda bir defa tohumlarını ektiniz mi, gerisini kendisine bırakın, yıllarca size kendi kendine güzelliklerini sergiler.

.. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda dış mekana ekilir. (erken çiçek açması için tohumlar son baharda ekilirse daha uygun. Kışa dayanıklı olduğu için çimlenmiş filizler kışın kök gelişimini gerçekleştirmektedir) (Tohumlar elinize çok geç geçeceği için ev ortamında bir kısmını ekip çimlendikten sonra taze filizleri dışarıya, balkona alınmalı, serin olmalı) En son fotoğrafta ki gibi kışı dışarıda geçirecekler.

.. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Hiç bir şeye gerek yok

.. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Su dışında, başka gereksinimleri yoktur

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: çiçekler kuruduktan sonra (yukarıda fotoğrafta ki gibi) alınır.

Düzenleyen akçabardak : 19-10-2015 saat 12:32
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön