View Single Post
Eski 22-09-2015, 23:22   #5388
culsuz gezgin
Yeni Üye

culsuz gezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recepdr Mesajı Göster
Yol kenarında denk geldiğimiz bir çiçek. Yabani değil gibi geldi. Acaba adı nedir bu bitkinin?

Eklenti 574815
Eklenti 574816
Eklenti 574817

Bilimsel adi Dracunculus vulgaris. Bizim buralarda Yilan yastığı derler. Diğer isimleri Eşek kulağı, Yılan ekmeği, dana ayağı, Buzağı otu, Eşekkulağı, Yılan fidanı, Filkulağı da denir. şifalı bir bitkidir. Yılanyastığıgiller familyasından, yaprakları büyük ve koyu kırmızı olan çürümüş böcek artıkları nedeniyle mide bulandırıcı bir koku salan, büyük yumrulu bir bitkidir. İstanbul çevresinde, Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişir. Yılan yastığı bitkisi alkaloide benzer madde aronin, konisin, saponinler, nişasta, yağlı maddeler içerir.
Bitkinin kök kısmı kullanılır. Zehirlidir bilmeyenlerin kökün ellenmemesi tavsiye edilir. Zehrinden kurtulmak için güneşte kurutulur. Zamanlama çok önemlidir. Fazla kalırsa iç kısmı yumuşar toza dönüşür. Sizler için kökünün resimlerini de paylaşıyorum.
bu çiçeğin bulunduğu yerde yılan olur derler. sanırım bu söylem adından dolayıdır çünkü ben hiç rastlamadım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen culsuz gezgin : 23-09-2015 saat 01:08 Neden: Fotoğraflar yüklemek için
culsuz gezgin Çevrimdışı   Başa Dön