View Single Post
Eski 17-09-2015, 12:24   #11
kelebek çalısı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Ruellia brittoniana (Mexican Petunia)

...

Önümüz kış olduğu için ne yapmam gerektiğini bilemedim, kışa dayanıklı mı değil mi, budamam gerekir mi bilmiyordum,
budama konusunda yukarıda sevgili Kelebek çalısına sordum ama bir yanıt alamayınca kendimce
toprak üstü 10 cm. kadar yüksekte budayarak kaderine bıraktım.

Geçen sene malum kış çok soğuk ve uzun sürdü, bir çok bitkim dondurucu soğuklardan dondu -7 dereceyi gördük.
Meksika Petunyamın geçirdiği ilk kışı idi, petünyam tamamen o soğuklarda kayboldu, toprak üstünde kalan sapları çürümüştü,
ilkbahar geldiğinde petünyaden hiç bir kıpırtı yoktu, uzun bir müddet bir ümit yeni filizler gelir diye bekledim ama nafile,
Mayıs ayı geldi yine tık yok, artık onu kaybettim diye çok üzülmüştüm.
...
Sayın akçabardak, geçen sezon yönlendirdiğiniz soru adına çok üzgünüm, bu konuda size bilgi verecek başka kimse de çıkmamış o dönem, ama makasa gelen, budandıkça da arsızlaşıp toprak altından yeni sürgünlerle gelen bu bitki bakıyorum da bakımınızla ve biraz da dondan korunmayı başarabildiği için gayet sağlıkla hükmünü sürmekte.

Ben de kışa girerken yerden 20-30 cm kalacak gibi kabaca budayarak kendi hallerine bırakıyordum. Gerçekten de kışın keyifsizleşerek kuru bir sap gibi kalmış olsalar da toprak altındaki kökler uyku dönemi bittiğinde size geniş bir alana yayılmaya başlayan bir koloni olarak geri dönüyorlar. Elbette sizin kış ikliminiz bize göre daha zorludur. Ama kökler uygun şartı bulduğunda yine de toprak altında korunabiliyor demek ki. Ama yazın ne kadar çok güneş o kadar çok çiçek demek. En güneşli yerde, yarı gölgeden daha mutlu oluyorlar, Kıbrıs güneşinde bile.

Sağlıkla, sevgiyle, bol çiçekli günler.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön