View Single Post
Eski 17-09-2015, 10:51   #10
akçabardak
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Ruellia brittoniana (Mexican Petunia)

Bu bitki hakkında hiç bir bilgim yoktu, 2013 yılında tanıştım kendisiyle, 2-3 dal şeklinde çelik olarak geldiler bana,
hepsini bir araya öylesine bahçenin bir köşesine gikivermiştim, firesiz hepsi de tuttular, büyüp boylandılar bir iki çiçeğini de açtılar.

Önümüz kış olduğu için ne yapmam gerektiğini bilemedim, kışa dayanıklı mı değil mi, budamam gerekir mi bilmiyordum,
budama konusunda yukarıda sevgili Kelebek çalısına sordum ama bir yanıt alamayınca kendimce
toprak üstü 10 cm. kadar yüksekte budayarak kaderine bıraktım.

Geçen sene malum kış çok soğuk ve uzun sürdü, bir çok bitkim dondurucu soğuklardan dondu -7 dereceyi gördük.
Meksika Petunyamın geçirdiği ilk kışı idi, petünyam tamamen o soğuklarda kayboldu, toprak üstünde kalan sapları çürümüştü,
ilkbahar geldiğinde petünyaden hiç bir kıpırtı yoktu, uzun bir müddet bir ümit yeni filizler gelir diye bekledim ama nafile,
Mayıs ayı geldi yine tık yok, artık onu kaybettim diye çok üzülmüştüm.

Haziran ayında o bölgeye başka bir çiçekler dikmiştim onları kontrol ederken rüya gibi bir sürprizle karşılaştım.
Benim petünyam hayatta kalmayı başarmış hem de yanındaki yavrusuyla birlikte, ikisi de hızla geliştiler ve şimdilerde tek tük çiçeklenmeye başladılar.

Boyu bir metreyi geçmiş durumda
Name:  DSCF7948.jpg
Views: 6114
Size:  73.8 KB

ve üzerleri pıtır pıtır tomurcuklarla dolu
Name:  DSCF7949.jpg
Views: 6159
Size:  71.6 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön