View Single Post
Eski 10-09-2015, 12:13   #2358
ankarali
Yeni Üye

ankarali's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Mersin bölgesinden gelen fidanların tek farkı güzel gelişmiş dallanmış fidanlar olması başka hiçbir özelliği yok.Zaten fidancılar hem ucuz hemde güzel gelişmiş olmalarından tercih ediyorlar.O kadar farkediyor ki ordan gelen fidanlar buraya uyumlu olmuyor elma armut gibi değiller bunu size resimler atarak paylaşacağım.Ben kamkat almayın demiyorum ama alacak olanlar muhakkak yetiştirme koşullarına dikkat etmeliler.Kamkatlara gerekli sıcak ortam,gübreleme takibi yapılırsa meyvelenme sağlarlar bundan sonrası kış koşulları çok önemli meyve olgunlaşma dönemi kışa rastlıyor öyle bir ortamda saklanmalı ki güneş alan rüzgardan korunaklı muhakkak kapalı alan olması gerekiyor.(sera tipi veya cam balkon)bunlar olmadığı takdirde kış döneminde meyveler sararmaz büzüşür ve rüzgardan dışarda veya balkondaki bitkiler donar.Ben tecrübeme göre konuşuyorum bende bir satıcıyım ama önemli olan fidanı satmaktan çok inceliklerini değerli forum arkadaşlarıyla paylaşmaktır.
Ankarada yaşıyorum ve birkaç senedir mersin bölgesinden kamkat alıyorum kendi evimde salonumda balkonumda kamkat dolu, oradan gelen fidanların uyumsuz olduğu fikrine asla katılmıyorum, ben de satıcıyım aynı zamanda ama kendi yetiştirmediğim evime sokmadığım ve yetiştiremediğim bitkiyi satmıyorum, elbette dikkat edilmesi gereken sıcaklık rücgar sulama koşulları vs var ama zaten bu özellikler tüm bitkiler için geçerli, özetle Mersinden gelen bitkilerin uyum sorunu yok, evimde hala birkaçyıldır mersin bölgesinden gelen bitkilerle dolu

ankarali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön