View Single Post
Eski 04-09-2015, 10:36   #831
flying dragon
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Sayin Güler, cimler muthis su tuketen bitkilerdir. Yerin metrelerce altindaki sulari bile gece boyunca vakum gibi yuzeye dogru cekerler. Hastalik veya mantarlarin sebebi asiri su olamaz gibi, yanlissam duzeltin. Hastalik ve mantarlara sebebiyet veren sey, cimlerin sagliksiz olmalari ve bagisiklik sistemlerinin zayiflamis olmasi olabilir. Nematodlar da buna sebep olabilir, birkac ornek sokup koklerini iyice inceleyin. Eger cimlerin dibinde yesil kuf benzeri yosunlar olusmussa (ozellikle golgede kalan bolgelerde) bir takim ilaclarla bunu onleyebilirsiniz, boylece cimlerin daha rahat nefes almasini saglariz. Elektrikli aeratorler (ismini de ogrenmis oldum sayenizde) daha guclu ve kendiliginden donen bicaklara sahip oldugu icin, tarch tabakasinda olusan yosunlari da temizleyecektir. Benim cimden havalandirma isleminden sonra dort bes el arabasi yosun parcalari topladik. Ben senede iki kere aerator ile tarch tabakasini parcaladiktan hemen sonra, ucu bir arada diye satilan ve gerekli herseyi saglayan bir urun kullaniyorum. Bu urunde cimler icin gubre, yosunlari hem olduren hem olusumunu engelleyen ilac ve sadece cift cenekli (yabani otlarin buyuk bolumu) bitkileri olduren bir anti-weed var. Bu urun ciceklere veya cimden baska bitkilerin oldugu alanda kullanilirsa, oradaki cift ceneklileri de oldurebileceginden dikkatli olmak gerekir.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön