View Single Post
Eski 04-09-2015, 04:21   #1421
yatutarsa
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Merhaba, öncelikle ilk yorumdan 48.ci sayfadaki 1420. mesaja kadar yazılanların tümünü okudum. Bazılarının bu bitkiyle olan tecrübelerine tebessüm ettim, bazılarınınkine ise üzüldüm. Müthiş bir bilgi deryasına dönmüş bu forum, katılımcılarının sayesinde.. Yazılanlar sonunda içimde, geceleri bu çalıyı teneffüs etmek için karşı konulamaz bir istek oluştu. Çin'den online satış yapan bir siteden 1,5$ karşılığında 50 tohum siparişinde bulundum. Bakalım... Ekicez artık çin malı tohumu ya tutarsa diyerekten

Tekirdağ'da bir evimiz var. Evimiz ve bulunduğu sokaktaki tüm evler bahçeli. Herkes birbirine gidip çay içer sohbet eder v.s. Bu sokağın özelliği ise hep aynı yönden esinti alması. Aklıma bu sokağın başına güçlü kokulu bir bitki ekerek, akşam sohbetlerimizi daha keyifli hale getirmek geldi. Önce ıhlamur ağacı ekme fikriyle başladım, araştıra araştıra Cestrum nocturnum' e kadar geldim. Siparişim elime muhtemelen Eylül sonu gibi ulaşacak. Tohumlar filizlendikten sonra, bahçede olacaklar. Buradaki her eve dağıtacağım. Kalanları da 20 metre ötedeki sokağın başına ekmek gibi bir planım var. Büyük bir parfüm bombardımanı planlamaktayım

Bu mesajı yazma sebebim bu değildi elbette. Benim yazılanlardan cevabını edinemediğim birkaç sorum var.

Soru 1- Forumda birçok kişi tohumdan yetiştirmekte başarısız olduğundan bahsetmiş. Başaranların (Melisa62 Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)) veya bu konuda bilgi sahibi olanların tohumdan başarı elde etmek için nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyebilir mi? Mesela sizin elinize ekim'de tohum geçse ne yapardınız? filizlendirmek için Mart ayını mı beklerdiniz yoksa hemen filizlendirerek, martta toprağa mı ekerdiniz? Bir de şu şekilde tohumları ekmek yeterli mi (https://youtu.be/IQVCiaCWwkw?t=1m4s) yoksa öncesinde tohumlar çökene kadar suda mı bekletilmeli?
Soru 2- Filizlendirmeyi başardım, bahçeye ektim yerini sevdi, büyüdü yazı bitirdi. Sonra..? Kışın ben bu bitkiyi dona karşı nasıl koruyabilirim? Okuduğum kadarıyla bu da büyük bir problem. Orhan Özbilgiç (Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum) ve Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)), ayazkentli (Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)) yöntemlerini gördüm. 15-20 cm kadar kısaltıp üzerini toprakla örteni de okudum. Benim aklıma şöyle bir fikir geldi. 2,5 lt lik üzerine konulur, onun üzerine de 5lt lik pet.. Petler arasında kalan aradaki hava, soğuğun etkisini kıracaktır diye tahmin ediyorum. Siz ne dersiniz?

Eğer şimdi(kasım 2015) filizlendirmem konusunda tavsiyeler olursa, ihtiyacım kadarını filizlendirir, kalanını isteyenlere yollayabilirim.

Ama bahar gibi ekilmesi gerekiyorsa benim göndermem pek mantıklı gelmiyor. Çinden siparişin ulaşması yaklaşık 3 hafta sürüyor. kargoya ödeyeceğiniz paraya, kapıya teslim 50 tane tohum sahibi olabilirsiniz. aliexpress te Cestrum nocturnum diye aratırsanız ilanı görürsünüz

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yatutarsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön