View Single Post
Eski 31-08-2015, 22:08   #1268
İsmail Kuzucu
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
İsmail Bey Merhaba...

Yaşınız 25...bunları nasıl öğrendiniz ?

Kitap...web...nasıl aklınızda tutuyorsunuz hepsini ?

Örneğin bir üye bir bitki hakkında soruyor...siz (atıyorum) " 14-10-14 sıvı gübre atın " diyorsunuz...

Ortak bir noktamı var bitkilerde...ya da bir yere not etmemi var....

İlaçlama ve gübreleme programı diyorsunuz...bu program nedir...

belki yüz çeşit sebze yetiştiriyorsunuz ;

Bunların gübre zamanıydı...ilaç zamanıydı...o gübre değilde...şu gübre kullanayım gibi...bunlar hep hafızadamı ?

Bitkilerin dili nedir ?

" Bitkilerin isteklerine göre gübreliyorum " diyorsunuz...

Bir kaç yerde ufak bahsetmişsiniz...bunları vakit olunca toparlayabilirmiyiz...

Şu olursa azot...şu olursa kalsiyum gibi....

Bahçe toprağına perlit katılırmı...sizin bahçede rastlamadım gibi...

vermikulit kullanıyormusunuz ?

Çok oldu ise bağışlayın....

Vaktiniz olduğunda cevaplarsınız....
Merhabalar Sn vural-can,

Küçüklüğümden beri bu bahçenin içindeyim diyebilirim. Dedemin babasından gelen bir meslek.

Şuan akılda fazla tutacak bişey yok aslında. Çoğu genelde çifçilerin bildiği bilgiler. Önceden bahçenin tamamı 700 adet meyvelikti hanginin yeri nerde ağacın gelişimi verdiği meyveyi biliyordum.

Not etme alışkanlığım sadece ilaçlama ve gübrelemede var. Her ürün için ne gübresini ne kadar kullandım, hangi ilacı ne zaman attım gibi bilgiler her zaman kayıt altında oluyor. Böylece bir sonraki uygulamayı ona göre yapıyorum.

Gübreleme programın analize göre gidiyor, bu her toprağa göre değişir. Genelde fosfor ve potasyum ile başlar, azot, kalsiyum, magnezyum gibi gübreler ile devam eder.

Gübreleme çoğu zaman, zamanlı oluyor. Bir aksilik olmazsa program aynı ilerliyor. Mesela hıyarda aşırı uzamayı kesmek için azotu tamamen kesip potasyum ağırlı gübreleme yapıyorum. Fasülyede ise ilk önce azotlu gübreleme ile dallar güçlendirilip sonra fosfor ile çiçeklendiriliyor. Bor ilede çiçek tutumu sağlanıyor. İlaçlama ekimden 2 hafta sonra başlıyor diğer ilaçlamalar ise hastalıklara ve böceklere göre değişiyor. Belirli bir zamanlama yok.

Bitkilerde gübreleme olarak arama yaparsanız daha faydalı içerikler bulabilirsiniz. Azot eksikliğinde yaşlı yapraklarda sararma, demir eksikliğinde yeni yaprakların damarları hariç diğer yerlerinin sararması, fosfor eksikliğinde yaprağın kızarması, potasyumda yaprak kenarlarının renginin değişmesi gibi içerikler var.

Perliti tohum ekiminde kullanıyorum. Nemli tutma özelliği yüksek olduğu için kolaylık ve çimlenme yüzdesi fazla oluyor. Bahçe ortamında hiç kullanmadım. Bunun için su tutucu ürünler kullanmıştım, çok etkili olduğu kesin.

Vermiküliti çelikler için br kere kullanmıştım. Artı bir özelliğini görmediğim için bir daha kullanmaya gerek duymadım.

Umarım eksiksiz bir cevap yazmışımdır...

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön