View Single Post
Eski 22-08-2015, 19:43   #1
sulukök
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 09-08-2012
Şehir: İZMİR
Mesajlar: 283
Aeroponik Çilek Sulama Düzeneği

Sonbahar - Kışın çilek denemeyi düşünüyorum. Yine aeroponik bir deneme olacak. Sulama yöntemi olarak da Doldur-Boşalt (Ebb-Flow) yöntemini kullanmayı düşünüyorum.

Bunun için bir pilot deneme sistemi kurdum. İki katlı, kısa - hemen üç çileklik, oto sifonlu bir sulama sistemi.

7 x 10 cm kare kanalları kullanmayı düşünüyorum. Böyle olunca bu ölçülere sığacak ve garantili çalışacak bir sifon yapmak gerekti.

Temel olarak Afnan Sifon denen düzeneği kullandım mantık olarak, parçalar farklı. Sifonun çanı 50mm PVC boru. Kanala sığması için yüksekliği 6 cm ya da az olmalı.

İçindeki düzenek siyah PE plastik dişli eklenti parçaları. Bir adet 1" - 3/4" indirgeç, bir adet 3/4" nipel, bir de 3/4" bahçe sulama tak-çıkar otomatik başlığı. Sızdırmazlık için conta, pul.

Bu parçalar 50mm çanın içine sığmalı, ve de sığıyor. Tepede çok az yer kalmalı. Çanın bombesi bu işe yarıyor. Bombe en az hava kalmasını ve hızla boşaltılmasını sağlıyor, hava kenara köşeye kaçmıyor. Çanlardan birinde eski silikon kabı kullandım, o da işi gördü. İçi temiz düzgün, bombeli olmalı.

Akarsu sistemi kuranlar 45 derece dirsek kullanıyor, çünkü su dipte. Burada ağzına kadar doldurmayı denediğim için 90 derecelik dirsek kullanmak gerekiyor.

Bir video hazırladım, bağlantısı aşağıda, umarım sorunsuz çalışır. İki katlı sistemin gayet güzel çalıştığı görülüyor. Dikkatli ve titiz çalışma ile 3-4-5 katlı sistemler de çalışır diye düşünüyorum. Tabi çilek yetiştirirken pratik birçok sorun çıkacaktır, o ayrı. Bu tam teorik bir sistem. Önce çalışmasını gösteriyor, sonra parçalarını.

https://www.youtube.com/watch?v=iKwAjDkZ9HQ

 
sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön