View Single Post
Eski 30-07-2015, 14:37   #53
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Geçen yıl uygun olan tüm sebzelerde bu yöntemi uygulamıştım; sonuçta tertemiz, birbirinden kolay ayrılan tohumlar elde ettim.

Bu yıl ise domates tohumlarını tam üç gün kabında bekletip güzelce bağlanmış olan tabakayı kaldırdık ancak tohum etrafındaki jel tabaka en azından görebildiğim kadarıyla olduğu gibi duruyordu; tohumların pek çoğu, bu tabakaya yapışan hava kabarcıkları nedeniyle olsa gerek su içinde yüzme eğilimindeydi, dibe batmaları için biraz karıştırmak, uğraşmak gerekti, birbirlerinden ayrılmaları da çok zor...

Buna neden olan şey son birkaç günün sıcakları (afrika'dan yurda giren) olabilir mi diye düşündük. Emin değiliz. Az evvel dereceye baktım 30 C. İşlem aynı, sıcaklık dışında her şey aynı ancak sonuç farklı oldu. İlk posta tohumları içimiz rahat etsin diye döktük, bugün yeniden yeni tohumlarla aynı işleme başladık...

28 C üzerinde bu işlemin uygun olmadığı yukarıda da yazıyor, yine de jel tabakanın kalışının sıcaklarla bağlantısı olup olmadığını merak ettiğimden işlemi tekrarlıyorum. Sıcak hava dalgası geçtiğinde eskiye dönecek mi göreceğiz. Bu arada sıcaklarda devam ettiğim bu işlemden elde ettiğim tohumları paylaşım etkinliğinde kullanmayacağımı da yazmış olayım

Düzenleyen Taşlıbahçe : 30-07-2015 saat 15:13 Neden: 30 C
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön