Konu: Çim
View Single Post
Eski 28-07-2015, 11:35   #528
Asiii1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın Asiii1, şu an bulunduğunuz durumu sizin gibi çoğumuz yaşadık, bir ikilem içinde kaldık, aklımız karıştı.
O yüzden deriz ki " Çimin mi var, derdin var"

Bakın ben 1 dönüm alanı kendi başıma çimledim. Arazi düz değildi, kepçe getirtip alanı düzlettik, tabanı hazırladık, drenaj olayını yarım yamalak da olsa hallettik sonra çimi ektik. İlk ektiğimiz çim rahatlıkla bizi 7-8 sene idare etti.
Daha sonra sanki belâmı aradım çimi yenilemek istedim. Eski çimi yok etmek için ot öldürücü Raundop star kullandık. Bu tesirli bir yabancı ot öldürücü. Alan içindeki bütün otlar çim de dahil hepsi kurudu ve 3 ay bekledik.
Sezon sonunda kuruyan otlar temizlendi, atıldı. Çim alanı tekrar sürüldü, düzlendi, silindirlendi. Metre karelere bölünerek çim tohumu atıldı. Hata da burada başladı. Çim üzerine kapak toprak için dere kenarından mil getirtim. Bu mili iyice eledik ve çim üzerine 1, - 1.5 cm kalınlığında serdik. Dert bu kapak toprağı ile başladı.
Sulama otomatik yapılıyordu, önceleri güzel yemyeşil çimler çıktı. Daha sonra bu su otları derdi yanında kaynaş otları başladı. Onları yolmak zordu, ancak o alanı iyice sulayarak kökünden çıkartabiliyordum. Elime hortumu alarak bu işe koyuldum, günlerce uğraştım. Yerli yersiz zamanda sulama yüzünden çimlerde mantari hastalıklar baş göstermeye başladı.
Sorunun cevabı yine sitedeki hocalarımızdan geldi.
Ben bütün bu başımdan geçenleri hem bahçemde hem de çim ve çim sorunları başlığında paylaştım.
Mine hocanın önerilerini okuyun.
Bana tavsiyesi önce hastalıkla mücadele oldu ben de öyle yaptım.
Önce dezenfektan kullandım, hastalığı bertaraf ettikten sonra çimi güçlendirme yoluna gittim. Gerçi su otlarının kökünü kazıyamadım ama yine bahçemde güzel bir yeşil alan var.
Her işin Tadında Bir Zorluk var Bu hayatımızın Her Noktasından Mevcut Darlık Olmadak Bolluk Olmaz Sözü Gelir Hep aklıma elbette Keyif Almak İçin uğraşmak Çabalamak Gerekir Bunu pekhala iyi biliyorum Hayatımda Çok çeşit hobilerle Uğraşmış biri olarak Hiç yılmadım Ama bazen Karamsarlığa Düşmediğim olmadı değil Herkezin iyi niyetle yaklaştığından Şüphem yok Emeği geçen herkeze müteşekkirim.

Ziraatçı Arkadaşın Yazdığı Email

Çimlerinizde ki hastalığın adı Brown patch (kahve rengi yapa hastalığı) etmeni Rhizoctonia solani

Kullanılması gereken ilaç adları;

Ridonet (25,00TL) ve Propacur (26,00 TL)

Bu iki ilaç karıştırılarak uygulanacak.

Sabah erken saatte sulama yapılacak,

Sulama sonrası ilaçlama yapılarak 36-48 saat arası sulama yapılmayacak,

15 günde bir, 3 tekerrür olmak sureti ile ilaçlama yapılacak.

2. ilaçlamada ilaçlamaya müteakip yarım saat sonra sulamalar 2dk kadar açılacak (ilacın topraktaki patojenleri öldürmesi için bu işlem yapılacak)

Bu ilaçlama erken ilk bahar ve sonbahar dönemlerinde önleyici olarak ta yapılmalıdır.

Ayrıca değişik mantari hastalıklar içinde ilaçlama yukarıda belirtilen ilaçlara ek olarak bu dönemlerde yapılmalıdır.

SULAMA KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE SABAH ERKEN (06-07) SAATLERDE YAPILMALIDIR.

Mantari hastalıkların görüldüğü dönemlerde azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır.

Diye belirtmiş Sağolsun.

Asiii1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön