View Single Post
Eski 25-07-2015, 00:23   #62
sinbas
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi engin_1975 Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,
Ben de aranıza yeni katıldım...
Benim de köyde elektriği olmayan evim var..Bunun için güneş enerji veya şarjlı bir sisteme ihtiyacım var...aydınlatma, mini buzdolabı, tv ve uydu alıcısı çalıştırıcak bir sisteme ihtiyacım var bunun için detaylı bilgi ve fiyatlar hakkında bilgi verecek arkadaş var mı?
Teksavasci arkadaş bu konuda bilgili sanırım
2 adet 20 wat 12-21 volt güneş paneli yaklaşık 80+80= 160 TL
1 adet 5 ah 12 volt şarj kontrol cihazı yaklaşık 60-70 TL
1 adet 24 ah 12 volt akü yaklaşık 130 tl
1 adet 12 wat 220 volt led glop ampül yaklaşık 16 TL
1 adet 15 wat 220 volt led glop ampül yaklaşık 20 TL
1 adet 600 wat 220-230 volt 50-60 hz inverter 150 TL
zorunlu olmayan haller için loş ışık (tavla oynanabiliyor yine) iç ve dış aydınlatma yaklaşık 10 metre şerit led ortalama 5 TL den 50 TL

Bu düzeneği hoby bahçemde sırf aydınlatma ve müzik dinlemek için kullanıyorum bu güne kadar iki lambayı aynı anda yaklaşık 4-5 saat yaktım kesinlikle bir performans kaybı yaşamadım ertesi gün baktığımda öğle olmadan akü tam şarj gösteriyor.

bundan sonraki adımım ne olabilir aküyü 48 ah ya çıkarırken 20 watlık bir panel daha ekleyebilirim.

öyle sanıyorum ki bu sistemle sınırlı süre de olsa küçük bir tv. mini bir buzdolabı çalıştırabilirim. ne kadar çalışır bilmiyorum.

Elektrik ve elektronik eğitimim yok sadece bu işleri sevdiğim için girdim bu işe, deneme yanılma yoluyla ilerliyorum.(belki bazılarına göre Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışıyor olabilirim ama olsun bunun heyecanı bir başka oluyor.)

her hangi bir hesaplama yapmaksızın doğaçlama yoluyla ihtiyaca göre adım adım yaptığım bu düzenek belki size bir ön fikir verebilir.
Kolay gelsin.
NOT: üretilen ve stoklayabildiğimiz enerji kısıtlı olduğu için kullanacağımız tv uydu ve mini buzdolabının harcayacağı elektrik çok önemli oluyor. bugün mini buzdolabına baktım A+++ olan fiyatı hatırı sayılır durumda idi 1.300 TL ye yakın alman malı bir üründü.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön