View Single Post
Eski 15-07-2015, 14:41   #841
Milla
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Eğer öyle ise belki bana bir iki çelik alıp gönderirsiniz? ^.^ Ama bu güne kadar denk gelmedim öyle limona... Kışın ilk başlarında çıkan sap sarı, ince kabuklu, sulu ve ekşi (yani limon gibi limon) veren bir ağaç ile hiç karşılaşmadım. Ticari yetiştiricilerde oluyor sanırım sadece, ve ziraai amaçla yetiştiriliyor.

10 tane lime ağacınız mı var? MaşaAllah. Hepsi farklı tür mü yoksa aynı mı acaba? İnşaAllah sağlıkla yetişirler.

Aslında çok zaman marketlerden aldığımız limonlar sizin dediğiniz cinsten. Tek farkı onlar olgunlaşıp toplandığında Kapadokya bölgesindeki tüften oluşan peri bacaları gibi mağaralara stoklanıyor ve taze limon bitince oradan çıkarılıp yatak limon adıyla satılıyor. Tabi aylarca bekleyince limon daha çok oturuyor, sulanıyor ama ekşi tadında azalma oluyor. Mesela yatak limondan bir tane sıktığınız salataya Adanada tazesinden çeyrek ya da yarım sıkarsınız. Bir tane sıkarsanız dişleriniz kamaşır yiyemezsiniz ��
Bendeki limonun kalitesini bilemiyorum ama takip edip bilgilendireceğim. Bodrum mandalinası-Lime 10 ağaç da aynı dediler ama yine onu da karşılaştıracağım olgunlaştığında.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön