View Single Post
Eski 08-08-2007, 17:13   #1
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Klima Suları

Epey zamandır evimde suyu nasıl daha verimli kılabilirim diye bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Mesela artık duş alırken suyu sürekli açık tutmuyorum. (Daha önce yapardım) Dişlerimi fırçalarken, bulaşık yıkarken artık çok ama çok daha dikkatliyim.

Geçen yıl yapmamıştım ama bu yıl klimamın suyunu biriktiriyorum. Bu suyu özellikle tuvalet sifonunun yerine kullanıyorum. Bunun dışında buzdolabımda defrost yaptığımda da buzları eritip aynı yerlerde kullanıyorum. Internette yaptığım bir araştırmada bulduğum bir sitede okuduklarım bana yaptığımın doğruluğunu öyle güzel kanıtladı ki..

''.....Önerim eğer klimanız var ise, su giderini kapalı bir kaba yönlendirerek bu suyu toplamanız, tuvalet ve banyolarınızda kullanmanızdır.
Çok zorlanırsak bu suları uygun yöntemlerle dezenfekte ederek, başka işlerimizde de kullanabiliriz.......

.....Bir günde, her konutta 5 litre su tasarrufu sağladığımızı varsayarsak, 1000 konutta 5000 litre/gün, 100.000 konutta 500.000 litre/gün su barajlarımızda kalır.

Yerel yönetimler kliması olan ev ve işletmeleri uyararak, bu basit önlemin alınmasında katkı sağlayabilir.''

Kaynak:
http://www.kalemucu.net/tr/default.a...rcamayalm-kull

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön