View Single Post
Eski 14-07-2015, 04:56   #7
Selcuk Cicek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2015
Motie ve Murat bey teşekkürler ilginize.
Tarlam icarda o da çöğür ekmiş konuştuk eğer çöğürden satmazsam aşı yapıcam zaten dedi. Ben de bu çöğürleri aşılamayı planlıyorum. Görünen büyük cevizleri biz komşumuzun biliyorduk kadastroda 3 m benim sınırlarımda çıktı. Konşu tarla sahipleri bu konuda bayağı bir gerginler ağaçlar bana kalır kalmaz kesip aşılatıcam. Zaten meyve vermiyor o ağaçlar. Dikim aralığı olarak kaç önerirsiniz chandler da ve tozlayıcı ne önerirsiniz ? Benim burada fikir aldığım bir ceviz danışmanı var ibrahim balkal youtube da bir çok videosu var belki tanırsınız. Çok yardımsever ve karşılıksız olarak gayet bilgilendirici ğaylaşımlar yapıyor sağolsun. Yan sınırlardan 4 m bıraktığımda yaklaşık olarak 23 m x 70 m ekim alanı kalıyor bana. Bir çok dikim planı çizdim. Ama aklım karmakarışık. Sık dikimin verim açısından iyi olacağına inanıyorum ve budamayla ağaçların birbirine girmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Çünkü bulunduğum yerde 7-8 yaşındaki chandler bahçeleri 7-8 m aralıkları kapatamıyor. İbrahim abinin çekmiş oldupu köy tv amerikada programını izledim şok oldum 6 yaşında bir chandler bahçesi sahibi 7.5x7 m dikim aralıklarıyla 6 yaşında o bahçeden dönüme 600 kg ceviz aldığını söylüyor. Ama ağaçlar 7.5 sıra arasını 6 yaşında neredeyse kapatmış. Öyle büyümüşler ki bizim chandlerlar 12-14 yaşında olması gerek o kadar büyümesi için. 7x7 ekersem 40 ağaç ekebiliyorum. Sık dikim yaparsam eğer 65-75 gibi fidanlara çıkabiliyorum. Ne yapmak doğrudur ?

Selcuk Cicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön