View Single Post
Eski 29-06-2015, 01:16   #1243
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanSoyuak Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu yıl bahçeli bir eve taşındım ve bahçe Konularına çok yabancıyım ama bir okadarda ilgili ve öğrenmeye azimliyim. Sitede bir kaç aydır her konuda araştırma yapıyorum ancak bazı terimlere yabancıyım ve anlamakta zorlamıyorum. Bahçeme 30 adet limon lelvi ektim toprağı kazarken yapısının killi toprak olduğunu tahmin ediyorum. Üstte beş on cm lik güzel toprak var ama daha derinde sarı renkte balçık gibi avcumla sıktığımda hamur gibi Şekil alan bir toprak var killi toprak OLDUĞUNU düşünüyorum . Limon selvilerim sararıyor Sürgün uçları kızarıyor ve kuruyor toprak yapısından sanırım çünkü hergün sulanıyor düzenli olarak otomatik sulAma ile . Killi toprak Çözümü için leonardit ve hümanik asitle sayfalar dır Yazılan lari okudum ama kafam çok karıştı pH Değeri çözülme Hızı hep bana yabancı terimler. Şimdi benim Anladığım killi toprağı dengelemek için leonardit gerekiyor ama leonardit in toprakta çözünmesi çok uzun Sürüyor hızlı etki için hümanik asit gerekli. Limon selvilerim Ölmeden müdahale etmek istiyorum ama dozu ayarlamakta önemli fazla doz bitkileri Öldürebilir . Benim bahçem 250 m2 çim alan ve 30 limon selvi 20 Sarmaşık Gül var bu alan için granül leonardit mi kullanıyım? Yoksa hümanik asitmi? Nekadar kullanmalıyım hangi markayı kullanayım ? Hiç gübre kullanmadım Çimler ve bitkiler için hangi gübreyi nekadar kullanayım ve gübre ile hümanik asiti ayni anda kullana bilirmiyim? Biraz fazla sordum cahilliğime verin😃😃
İlk etapta humik asit kullanmanız daha doğru olur. Dozajı biraz yüksek tutabilirsiniz. Sulamayı azaltın, leylandilerde haftada bir, hatta iki haftada bire inebilir. Killi toprağı her gün sularsanız kökler hava alamaz, çürürler ki sararmalar böyle bir durumun varlığını gösteriyor. Gübre olarak yanmış hayvan gübresinden kök bölgesi toprağına karıştırmanız yeterlidir, onu da fazla kullanmanıza gerek yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön