View Single Post
Eski 25-05-2015, 21:54   #2244
Selçuk Boz
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makikosan Mesajı Göster
Merhabalar.. orkidemle ilgili büyük bi sorunum var. yaklaşık bi yıl önce marketten almıştım o zaman durumu gayet iyi idi. 4-5 ay sonra şehir değiştirdim ve ondan sonra kökleri çürümeye başladı. acemi olduğum için kök çürümesi olduğunu o zaman fark etmedim. taa ki birkaç ay öncesine kadar. yaprakları da buruşmaya başlayınca bir terslik olduğunu anladım. yeni toprak ve saksı aldım. eski saksısından çıkartıp tüm ölü kökleri temizledim. sonra ne göreyim hiç kök kalmamış. ama yine de yeni toprak ve saksıya diktim onu. ümidim vardı hala. belki yeni kök çıkartır diye ama 1 ay oldu yapraktaki buruşmalar gitmedi. ben de az önce söktüm saksıdan kontrol etmek için ama yeni kök oluşumu göremedim öylece duruyor. yaprakları da hala buruşuk ama sararma falan olmadı yeşil halde. orkidemi nası kurtarabilirim lütfen yardımcı olun. (buarada aldığım toprağı da hiç beğenmedim öncekisi kabuklar halindeydi yeni aldığım uzun lifler kumsu tortular olan daha sıkı kurudugu zaman saksıda kalıp gibi duran bi toprak bu yüzden bana toprak da tavsiye edebilirseniz çok sevinirim) teşekkürler şimdiden. cevaplarınızı heyecanla ve merakla bekliyorum. umarım orkidemi kurtarabilirim...
Forumun orkidelerle ilgili bölümlerini ayrıntılarıyla okuyun. Sorularınızın tüm cevaplarını ve bitkinizi kurtarma çarlerini bulacaksınız.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön