View Single Post
Eski 05-04-2015, 18:23   #298
erkanbey
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Şimdilik resimler bu kadar ama size saksıda yetiştirdiğim geçen seneki bir kaç çilek resmimi ekleyeyim.
gelelim boru düzeneğine ana borumuz 200 lük boru 2 metre boyunda başka türlü satmıyolar ben 170 cm civarı kestim fazlazı sıkıntı oluyor malum sulamada yapacaz üstten.içindeki boru bilek kalınlığında diyebiliriz onun boyunuda 185 cm gibi yaptık her iki boruyada tapa alacağız çok abartmadan alttan su yavaşca aksın die matkabın en küçük uçlarıyla deleceğiz.
ana boruda saksı içinde kalan kısımda delik yok büyükçe bir saksının içine boruyu koyduktan sonra ( borunun devrilmemesi için saksı geniş olmalı toprakda bol olmalı ki taşıyabilsin boruyu) 15-20 cm üstten delmeye başlarsınız borunun en üstündende 15 cm gibi mesafe bırakırsınız.ben her iki borunun dibine az çakıl taşı koydum delikler kapanmasın diye sizde deneyebilirsiniz.
Sonuç olarak ortalama borunun alttan 50 cm üstten 20 cm civarı 70 cm delinmeyecek 100 cm lik kısımıda rahatça 120 delik sığıyor ki 120 kök çilek bir balkon için bence mükemmel.Saksının altıda delik olmalı üstten koyduğunuz su uzun süre sonra aşşağıya geçmeli.
Sulama borusu yani içteki boru en önemlisi o içi boş olacak toprak olmayacak yani ben ilk yaptığımı attım delikjleri çok büyük oldu o kısım çok önemli boruyu diğer borunun içine koydunuz ilk deliğin olması gereken yer üçüncü sıradaki veya dördüncü sıradaki çileğin hizasında olmalı sonuçda aşşağıya akacak su en üstteki delikde büyük borunun en üst seviyesinde olmalı ki üstüne ekeceğimiz çilekleride sulayabilsin ortalama 30 cm aralıkla 4 sıra delik açsanız yeter sanırım bir sırada 3veya 4 delik olsun ama çok küçük üstten suyu koydunuzda alttan boşalmasın alttaki delikler çok küçük üstekiler biraz daha büyük olmalı neyse onu bir şekilde ayarlarsınız zaten bendeki sistemde her çilek suyu alıyor bunu görebiliyorum.bu arada çilek dikeceğiniz delikler çok büyük olmasın ki toprak kuruduğunda akıp gitmesin.
Biraz uzattık ama ben çok uğraştım heveslenenler varsa onlara belki bi nebze faydası olur diye uzun uzun yazdım
malzemeler:matkap,32 lik panç(yuvarlak delen ağız),200 lük boru(2 m),200 lük kör tapa,40 lık boru (bundan tam emin değilim 60 dır belki çok geniş olmasın işde) 40 lık kör tapa,içdeki su borusunu delmek için çok ince uçlar,geniş bir saksı altına büyük bir tepsi(tepsi saksı altından daha kullanışlı oluyor döndermesi vs)bolca toprak ve bolca çilek.
çileklerimin kızarmış hallerinide sizinle paylaşacağım kalın sağlıcakla...

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön