View Single Post
Eski 28-03-2015, 11:08   #224
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
içinde zaten dalgıç pompa var, su bitti kuyuda. 50 metre vuracak kimse arıyorum.
Pardon, 3 metreden su alıyordum demene bakarak, dinamo herhalde diye tahmin yürüttüm. Sondajcıların 150-200 metreden az delmeyiz demesi çok saçma. Diyelim 50 metreden artezyen çıktı "yok arkadaş illa 200 metre diye anlaştık mı?" diyecekler. Bununla beraber senin 50 metre diye net bir metre vermende yanlış. Kimse suyun kaç metrede olduğunu net olarak söyleyemez. Jeoloji mühendisleri, kaya yapısına ve yer altındaki boşluklara bakarak tahmin yürütürler. Arkadaşım jeoloji mühendisine ölçüm yaptırdı. 90 ile 95 metre arasında kireç taşı var oradan sonra su çıkarsa çıkar yoksa uğraşma demiş. 95 metreden sonra matkap 5 metre boşluğa denk gelmiş ama su yoktu.

Naçizane tavsiyem yeni kuyu açtırmak yerine, eskiden kullandığın kuyuyu derinleştirmeyi dene. Başka bir yere matkap vurdurmak yazı tura atmak gibi bir şey. 2 tane sondaj kuyusu açtırdım. İlk kuyu 12 metrede yüzey suyuna geldi ama yer altı suyunu 76 metreye kadar arattım. Umudumu kesip bıraktırdım. 2. kuyuda sondajcı sordu ne kadar gideceğiz diye. Ben "ya suyu bulacağız ya da mağma'ya kadar ineceğiz" dedim. Sondajcının çalıştığı kılıf satan firma "elimde 164 metre kılıf var "deyince , sondajcı su çıkmaz bırakalım dedi. Ben yok arkadaş deleceksin dedim. Bir sonraki mili taktı ve 1 metre sonra su çıktı. Bunları anlatmamın nedeni; Sondajcılar işten anlamayan birini yakalarlarsa, her türlü 3 kağıt yapabilirler.

Fiyat sormuşsun, Ben ağustos ayında sondaj yaptırdım. 20 lik tabir edilen kılıf atıldı (sanırım 8 inc oluyor) metresini 60 liradan açtılar. 100 metreye kadar olan kılıfların tanesi 110 liraydı. 100 metreden sonraki kılıfların kalınlıkları farklı oluyor ve onların tanesi 130 lira. En alta mahmuz koydular onun fiyatı 35 lira. 10 ton çakıl atıldı onun tonunu da 50 liraya verdiler. Nakliyesi, zartı zurtu 20 bini geçti. Kuyum 176 metre, su 12 metrede

Düzenleyen tarku : 28-03-2015 saat 11:18 Neden: fiyat bilgisi ekledim
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön