View Single Post
Eski 31-07-2007, 12:41   #73
Tuba
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Merhaba,

Bizim evde de her iki tür benjaminden de var: alacalı ve yeşil olanları. Yer beğenme mevzusu önemli. Toprak değişimi de. Bendekilerin birisi 2 metre diğer 1,30 civarında.. Bir yaz abim sulamasını nasıl yaptıysa artık eve döndüğümüzde ikisini de kel gördük. Yoğun bakıma aldık. Önce etraftaki yaprakları toplayıp inceledik bir hastalık görünüyormu diye. Sonra ağaçlarda kalan üçbeş yaprağı inceledik. Beyaz bitlerden vardı. Annem (doğru olmayabilir ama daha iyi birşey gelmemişti aklımıza) banyoda ikisine de duşa aldırdıktan sonra fısfısın içine azıcık çamaşır suyu koyup üzerini suyla doldurdu ve ağaçlara sıktı. Birazck ta toprağına döktü. Sonra yapraklar kuruyunca eski yerlerine götürdük. Bir iki gün sonra kurumuş dalcıkları inceledik. Elimizle kırınca içinde yeşillik olmayacak kadar kuru dalcıkların hepsini kestik. Ana hatlarıyla benjaminler kaldı elimizde. Suyuna dikkat ederek dinlenmeye bıraktık. 1 senede o dalcıkları tekrar çıktı biraz da boyları uzadı. Birdaha hiç çamaşır suyu kullanmadık. Bu yaz başında toprak saksı aldık. (Zaten toprak saksıdaydı bir farkı olurmu bilmiyorum aslında. ) Topraklarını çiçekçi değiştirdi ama toprağı inceledim sonradan birsürü kök atmıştı. Zaten toprak komple kök olmuş.. Temiz toprakla birlikte sulamasına ve yapraklarına fısfısla su püskürtmeye devam edyoruz ve iki haftadır ağaçların her ikisinin de her dalcığının yanından yaprak çıkmaya başladığını görüyoruz. Mutlu olduk...

Yanlışlar olabilir ama kuru dalları ve fazla kökü budamanın ağaçlara iyi geldiğini düşünüyorum.

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön