View Single Post
Eski 11-03-2015, 21:59   #28
bahceseven
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2014
İyi akşamlar sn meyvelitepe öncelikle toprağın ısı deposu olarak kullanılması sorunsalını bi çözelim derim farklı uygulalamardan hemde türkçe olarak örnekler vereceğim NOT: göstermek istediğim yazıların resimlerini çekip koydum ancak dökümanları yükleyemedim orjinallerini isteyene de gönderirim... ayrıca bknz;
Isı depolama materyali olarak toprak kullanan sistemler
Eğer burada anlaşabildiysek devam edeyim bu sistem basta yerli üniversiteler tarafından enerji verimliliğinde önemli alternatif olarak sunulmakla birlikte 1990 lı yıllardan beri türkiyede mevcut çalışmalarının yapıldığını biliyorum ancak ticari amaçlı olarak bir evin ısıtılmasında kullanılmışmı o konu hakkında hiçbir veri yok. Isı pompası kullanımına gelince ben şahsen kombili bir apartman dairesinde yaşıyorum ne ısı pompası kullanmıyorum nede bu işle (şu anda) iştigal ediyorum kimseyi temsil etmiyorum kimseninde reklamını yapmayacağım Yerinizde Ben olsam (ısı pompası kurdurmuşsam eğer) bir kere kullanım suyu temini için çok gerekliyse tamamen bağımsız bir iki panelden oluşan solar sistem kurardım ancak burada hesabımı da yapardım eger kurulacak sistem maliyeti birkaç yılda kendini amorti etmiyorsa şofben tarzı cihazlara yönlenirdim ısınma içinse ısı pompasını kullanırdım mart nisan ayında bile kurdurmuşsam kullanırım benim falsefem budur... çift taraflı çalışan makinelere gelince onlarda ısı pompasının tıpkısının aynıdır sadece ısıtırken bir tarafa soğuturken dğer tarafa çevrim yapılması gerekir ancak soğutma yükü genel olarak ısıtma yükünden fazla çıktığından sıcak suyun dolaşması gereken boru çapıyla soğuğunki bir değil birde soğuk suyun dolaşması gereken boruların yalıtımı gibi extra maliyetler sözkonusu olduğundan ısı pompasını sadece tek taraflı çalıştırıyorlar. herkese iyi geceler verimli sistemler dilerklerimle

Eklenen Resimler

Düzenleyen bahceseven : 11-03-2015 saat 22:43
bahceseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön