Konu: Nergis
View Single Post
Eski 25-02-2015, 07:53   #2567
asmalıtepe
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe,

Kahramanmaraş oldukça soğuk olsa gerek..
Eğer saksılarınız donlardan nasibini alıp, kökler zarar görseydi, irisleriniz de yeşeremezdi..
Büyük bir olasılıkla nergisleriniz de zarar görmemiştir..
Akla gelen bir ihtimal de, nergisleriniz orta-geç veya geç açan bir tür olabilir, bu yüzden ancak filizlenirler..
Bende de 4 adet orta-geç ve geç tür var..Ekeli 96 gün olduğu halde bazıları 1-2 santim filiz verdiler..bazıları yeni yeni çıkmaya başladılar..Oysa erken türler, aynı zamanda ekmeme rağmen onların yaprakları 15-25 santim arasında..Bir iki türde de çiçek var..
Yani, nergisleriniz geç türdür..Havalar ısındıkça onlar da çıkacaktır..
Bir diğer ihtimal ise, mantar, haşere nedeniyle soğanların çürümüş olabileceğidir..Bunu da, saksılarınızı eşeleyip anlayabilirsiniz..
Sayın Pria; Nergislerle ilgili kaygıma eğilip cevaplamanız beni çok sevindirdi. Öncelikle size çok teşekkür etmeliyim.

Haklısınız diktiğim soğanlar da ektiğim tohumlar da, başlarını topraktan çıkarabilseler de soğuktan dolayı daha beri gelemiyorlar. Ya da bir damla güneşe hasret kaldıklarındandır..

Ben de onları alıp Kahramanmaraş'ın Akdeniz iklimine kaçıracağım bir kaç güne kadar.

Haşere olma ihtimali fikrinize de katılarak kontrol edeceğim tekrar teşekkürler.

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön