View Single Post
Eski 13-02-2015, 15:07   #860
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İsmail Bey, yazdığınız bayiye gittim. Elinde pellet olan kullandığınız üründen bir tane varmış, toz olanından yok, kendi de kullanmış, atması zor ellerini falan boyar dedi. Ön tarafta da benzer iki çeşit ürün daha vardı dükkanın. Üçü de 25 kg. Candem inki 25 tl. Diğerleri 20 tl. Uzaktan bakınca candemin ki belirgin derecede daha küçük. Satıcı (önceden de tanıyorum kendisini) aynıdır diyerek tarttı candem 15 kg. geldi, üzerinde 25 kg. yazıyor. Bunun üzerine satıcı da hayret etti, zaten girişte diğer ürünleri önermişti, candem de reklam var, özel ürün olduğu için pahalı aslında gerek yok falan demişti. Aradaki 5 tl önemli değil de üzerinde yazan miktarın yarı yarıya eksik çıkması garibime gitti. Bunun üzerine tanıdık bir kaç ziraat mühendisinin dükkanına uğradım. Birinde toz leonardit buldum. Üzerindeki bilgilerin fotoğrafını tanıdık çalışan 'ben yazıvereyim, siz uğraşmayın' deyince birşey de diyemedim. Bana verdiği kağıtta yazılanlar şöyle: toplam organik madde % 70 - toplam hümik-fulvik asit % 40- bor:10 ppm - ph ağırlığı: 2,5-4,5 (ağırlığı ne demekse, sanırım sadece ph olacaktı ve değeri biraz düşük mü ne) ...

Sizdeki candemleri tarttınız mı hiç, 25 mi 15 kg. mu. Çok da fark etmez derseniz üstte değerlerini yazdığım toz leonarditi alayım. Kayınpeder önümüzdeki günlerde ovaya patates ekecek her sene yaptığı gibi. Zannedersem tarlayı sürüp önerilen gübreleri atıp geçiyor, hümik-fülvik vs. attığını sanmıyorum. Aslında karışmaya da korkuyorum bir sorun olursa bundan bilecektir ama, toz leonarditten gübre ile beraber tarlaya atsa herhangi bir riski olurmu. Onun toprak değerlerini bilmiyoruz (ph vs.-her sene yılda bir kez patates eker yaklaşık 5-6 dönüm yere). Benim ise yaylaya ekim zamanım mayıs başı en erken, dolayısıyla 2,5 ayım var daha. Ph ı geçen yaz sonu bakmıştık, bakan gübre satıcısı komşum gayet güzel demişti ve sanırım 6,5 civarıydı. Bu ph değerleri ile atılacak leonarditin ph değerlerinin seçim açısından ilgisi olur mu?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön