View Single Post
Eski 10-02-2015, 08:44   #59
Milla
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sevgili Milla fideleriniz maşallah büyümüşler .Benimde saksıda yetiştirmek için dayanamayıp ektiğim üç -beş bitki var . Tohumların tamamını ekmeye başladım henüz. Ben daha önce ki yıllarda hep Sn Zeki Yağlı beyin tohum yetiştirme tekniğinden yola çıkarak ,torfa ekiyordum. Sizin torfdan farklı bir malzeme kullandığınız fark ettim .Fideleri yetiştirme koşullları toprak ,ışık gibi biraz ayrıntılı bilgiler verebilir misiniz . Sevgiler .
Sevgili aleydi,
Tohumları genelde sadece perlite eker ve çimlenmelerini beklerim. İlk iki yapraktan sonra asıl yaprakları gelirken torf ve perlit karışımına alırım. Minik bir fide durumuna gelince perlit, torf, bahçe toprağı, yanmış gübre ile hazırladığım karışıma ekerim. Bahçeye ya da nihayi yerine geçene kadar tekrar ellemeye gerek yok. Bu üç ekim fidenin kök kısmının daha fazla sağlamlaşmasına yardımcı oluyor. Şaşırtma dediğimiz durum. İnşallah faydalı olabilmişimidir. Bir de ışıkdan bahsedeyim. Yetişmiş fideleri pencere önünde tül ardında, kaloriferli ortamda tutuyorum. Her gün bir kaç saat pencereyi açıp havalandırma yapıyorum.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön