Konu: Nergis
View Single Post
Eski 03-02-2015, 22:22   #2478
tabus
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Minor Monarque olabileceğine bu yüzden ihtimal verdim zaten..

PaperWhite'nin çiçekleri beyaz, Monarque'ın ise ''pale yellow'' yani soluk sarıdır.

Narcissus 'Minor Monarque' (Minor Monarque Daffodil)

Ayrıca corona'larının daha belirgin sarılığı da, bu kanatimi kuvvetlendiriyor..

Nergis

PaperWhite'nin corona'sı da beyazdır veya beyaza çok yakındır.
Sn Imay ile aynı dili konuşmadığımız için bazı yerler anlamsızlaşıyor. Doğru tanıyı sağlayabilmek için sorduğum:
''Ayrıca çiçek sapıyla birlikte boyu kaç cm, çiçeğin çapı vs bilgiler olursa. Bir de resimlerde renk yanıltıcı oluyor, koronası tek renk mi,
pembe mi yoksa oranj veya sarı m'' ve fakat cevap alamadığım...
Ve siz sn Pria, her zaman ki gibi, 20 yılınızı verdiğiniz nergis konusunda, başkasına söz bırakmamak için;''Narcissus Tazetta İtalicus bunlar sayın Imay... 'Minor Monarque' varyetesi de olabilir aynı türün..

Oldukça erkenci bir türdür.

http://www.southernbulbs.com/narciss...etta-italicus/

Nereden edindiniz acaba, sorabilir miyim ?
''Fakat bence hala ''minor monarque'' türüne benzetiyorum nergislerinizi..

In Bloom Today – Narcissus italicus | Daffnet.org''
diyorsunuz..
Narcissus X italicus ile Minor monarque zaten aynı kökenden gelme ve çoğu kez aynı isimle satılmaktadırlar.
Her ikisi de zaten N. papyraceus den üretilmiştir.
Elbette Daffnett'de bulamadığınız için,Narcissus tazetta ssp. italicus 'un, William Welch e göre '''Stars' and 'Straw White'' olarak, Scott Ogden ın kitabına göre ise 'Minor Monarch' olarak isimlendirildiğini de bilmiyorsunuz.
Siz fikriniz söylemiştiniz, ben de sorduklarıma tam cevap almasam da Paperwhite ziva öngörüsünü ortaya attım, Sn Imay da zaten benimsememiş olacak ki ''Bizdeki limon sarı ve dağınık çiçekli. Pria'nın nergisini bekleyelim.'' demiş.
Ben de bu öneriyi beğenmişim. Buraya kadar nesi yanlış?
Ama sn pria illaki son noktayı koyacak. Ben Paperwhite demedim, P.ziva dedim, Paperwhite Zivanın petalleri de beyaz değil,''yellowish white'dir,önce bu yanlışınızı düzeltin.
Sizin öngörünüz doğru olabilir, benim öngörüm yanlış çıkabilir,bu benim için hiç önemli değil.
Bir birine yakın, aynı kökenli türlerin ayırt edici özellikleri dikkate alınmazsa zaten doğru sonuç çıkmaz.
Ben nergis satıcısı değilim. Nergis konusunda çok bilgili olduğumun tesciline de ihtiyacım yok.Nergis yetiştirmeyi, okumayı, bilgiyi paylaşmayı seviyorum. Bu sebeplerle benim amacım tartışma yaratmak değil, değer ifade etmeyen bilgilerimi, sadece isteyenlerle paylaşmaktır.
Sn prianın; kendisi dışında kimsenin nergis konusunda bilgi sahibi olmadığı imajını desteklemek için;bundan böyle sn prianın öngörü, fikir beyan ettiği hiç bir konuda DETAYLI görüş bildirmemeye karar verdim. Sn pria, Erlicheerlerinin reklamını yapmaya devam etsin..Ve sn pria bir daha size cevap yazmayacağım, bilesiniz.

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön