Konu: sümbül
View Single Post
Eski 29-01-2015, 23:26   #1337
venus_trap
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn venus_trap, anladığım kadarı ile henüz yolun başındasın ve fakat en sonuncu adımı öğrenmek istiyorsun.
Sadece sümbül değil tüm soğanlı bitkiler ya tohumla veya vegetatif denilen yolla çoğaltılır.
Tohumu doğru zamanda, doğru toprağa, doğru şekilde ekersin, tohum çimlenir, sularsın, güneş almasını sağlarsın, büyür. Tohumla çoğaltma konusu sitede epey yazılmıştır.
Vegatatif yolla, yani doğru soğanı, doğru zamanda, scalling, scooping vs metodlarla keser doğrar dikersin.
En kolayı da soğana iyi bakarsın o da sana dibinde yeni yavrular verir, ayırırsın olur biter.Dikkat, bu yıl gelen yavruları hemen ayırma, yaz sonunu bekle..
Tenkit ettiğimi veya şaka yaptığımı sanmayın. Yıllar önce ben de böyle sorular soruyordum ve ustalarım da anlattıklarında dalga geçiyorlar sanıyordum.
Başlayın, devamı gelir. Kolay gelsin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim , daha önceden liliyum ve zambakları kulak pamuğuyla polenleyip tohum aldım ve başarılıda oldum hatta bu yıl bir kaç tohum daha poşetli saksıda çimlendirdim ama sümbül işi zor sanırım neyse şimdilik kalsınlar bende biraz daha uzmanlaşayım ölmesin sümbüller

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön