View Single Post
Eski 27-01-2015, 23:36   #127
İbrahim Yavuz
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Tavsiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _Cihan Mesajı Göster
İpek ağaçlarında Sylvania gro-lux t8 lambanın altında şimdilik bir sorun yok. 6500k 1200lm daylight bir lamba ile de ışığı arttırdım. İşe yaradığını düşünüyorum. Yapraklar ışığa doğru dönüyorlar. Gülibrişimler saat 23:00 olduğunda yapraklarını kapatıyorlar bende o zaman gölgeye alıyorum. Diğer bitkileri merak ettiyseniz 2 adet Gladiçya, 1adet Ficus Ginseng (bonsaimden aldığım çeliği suda köklendirdikten sonra toprağa aldım), akşam sefası, 1 adet gülden aldığım çelik (suda köklendirmeyi deniyorum) , 2 adet limon (çekirdekten çıktılar, turunç olma yolunda ilerliyorlar) ) Mini seraya da palamut ektim bakalım çıkacakmı. Bonsai adayları )
Cihan bey çalışmalarınız çok güzel görünüyor... Fotoğrafta gördüğüm üzere cam şişelerde bazı tür bitkileri çelikten köklendirme yapıyorsunuz. Bitki dostu kardeşinizden naçizane bir tavsiyem olsun işinize yarayacağından eminim;

Çelikten doğal yollar ile suda köklendirme yapacak iseniz küçük kaplarda az su ile ve bitki türüne göre çoğunlukla havadar, aydınlık ortamları kullanın. Sıcaklık da elbette önemli ama asıl dikkatinizi çekmek istediğim konu az su ve klorsuz, dinlendirilmiş hatta mümkünse yağmur suyu olmalı. Normal bir suyu da ağzı açık bir kapta yaklaşık 2 gün bekletirseniz de olabilir. Zaman zaman da haftada bir suyu aynı kalitede bir su ile eksildiği kadarı ile azar azar takviye ederseniz iyi olur. Tüm bunlar bitkinin mühür, yani kök oluşumu öncesi kesim noktasında oluşan mumsu salgının oluşmasını ve akabinde de kök gelimişinin gerçekleşmesini artıran faktörlerdir. Umarım işinize yarar
Size iyi çalışmalar, Saygılarımla

İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön