View Single Post
Eski 12-01-2015, 13:30   #307
mühendis57
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meltemdkn Mesajı Göster
Merhabalar herkese
Yeni üyelerinizden biriyim. Normalde çiçek böcek uğraşmayı pek sevmezdim. Ama orkidelerimi çok sevdim. Orkidelerim diyorum çünkü şimdilik 6 tane 7.yi maalesef kaybetmek üzereyim. Köklerini yapraklarını budadım. 3 gündür poşetin içinde. Ne kadar süre tutmalıyım. Sonrasında ne yapmalıyım. Bende çoğaltmak istiyorum. Doku kültürü ev ortamında zormu. Nasıl bir yol izlemeliyim. Keiki için macun deniyor. Bulamıyorum. Onun dışında başka birşey yapamazmıyım. Çünkü orkidemin sapları yaprak çıkaracak mış gibi kabarık. Ona yardımcı olmak istiyorum. Birde bir orkidemin kökünü temizleyim derken sanırım fazla budama yaptım. Uçlarındaki çiçekler sarardı **** kurudu demeliyim. İstanbuldan katılıyorum. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. ...
Merhaba öncelikle ev ortamında doku kültürüyle üretim şansınız yok gibi Keiki konusundaise genelde bitki hayatını riskte hisseder ise türünü devam ettirmek için yavru veriyor diyebilirim.Tabikide iyi gelişenlerde keiki verebilir
7. orkideniz için kök yaprak budamasından bahsetmişsiniz sararan çürüyen yapraklar zaten kendiliğinden düşer bunun dışında yaprak kesimi yapmayın,Yumuşayan kökleri sağlam kısıma kadar kesin kestiğiniz bölgeye odun kömürü ve tarçın serpin.temiz orkide harcı alın yeniden yapraklar harç içinde kalmayacak şekilde dikin.Eğer eviniz Aşırı sıcak ve kuru ise saksınızın altına çakıl taşları ve çok az su koyun.Mümkün ise komple bitkiyi sera ortamı gibi şeffaf bir poşete geçirin. belli aralıklarla açıp havalandırın.Bitkinizin yapraklarına haftada 1 kez hazır orkide besinlerini su ile seyrelterek püskürtün.Saksı harcınız kurudukça harcın tümü ıslanana dek sulayın.Yeni köklerin oluşması birkaç ay kadar sürebilir.
Kolay gelsin...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön