Konu: Nergis
View Single Post
Eski 04-01-2015, 18:48   #2316
tabus
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Bu gün dikkatimi çeken bir hususu paylaşmak istiyorum:
Karaburun nergisi ve/veya Double Doman. Double Roman, kayıtlara göre (DaffSeek - Detail Page) 32,5 cm den küçük. Benim kararsızlığım hemen hemen aynı çiçek olmakla beraber, bendeki bazı yerel 'katmerli nergisler' in boyu hayli uzun olmasıydı. Çeşitli vesilelerle gelen Karaburun ve benzeri olduğu söylenen nergislerin boyu bu ölçülere uygun iken neden bendekiler uzun idi? 65 cm ve üzeri boya ulaşabiliyorlardı. Dikkatimi çeken husus, bu gün özellikle incelemeye çalıştığımda fark ettim. Çiçekler farklı imiş..
Birincisi, klasik, kayıtlara uygun ve teyit ettirdiğim Double Roman, ikincisi ise aklımı karıştıran.
Ben elbette araştırmaya devam edeceğim fakat acaba birileri iki resim arasındaki bariz farklılıkları söyler mi? Yani biri diğerinden farklı mı?
Nergise devam..
xxxxxx

Sn pria, N.tazetta L için linkini verdiğiniz site benim için yeterli derecede güvenilir değil, siz de kaydı ihtiyatla bakın derim.

Biri İtalyadan, ikisi ABD den teyit aldım: Her ikisi de Double Roman. Yetişme koşulları nedeniyle böyle bazı değişimler olabiliyormuş. Özellikle İtalya'da yaygın yetişiyormuş.(07.01.2015) Bir de kromozom sayısına bakmak faydalı olurmuş. Eh beni aşar..

Eklenen Resimler

Düzenleyen tabus : 07-01-2015 saat 00:18 Neden: Ekleme yapıldı
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön