View Single Post
Eski 19-12-2014, 09:36   #18
Forester
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2005
Tekrar merhaba

Sn badrobot /Sagol
Amacım sizinki yanlış benim ki doğru yaklaşmı kesinlikle değil
sadece kafama tam olarak yatmayan bu kök olayında mantıklı bir uygulama yöntemi geliştirmek.
bu konuda başarıya giden her yol mubahtır bence o veya bu şekilde
siz öyle yaparsınız başkası başka yöntem ile....

tekrar konuyu toparlarsam;

sizin verdiğiniz örnek çok uygun olmuş kuvvetli bir kök (pompa ) olmadıkça üst yapıyı geliştirmek zor olacaktır.
kesinlikle katılıyorum.
ancak benim tam olarak anlamak isteğim kısım fidanlıktan alınmış kazık veya kalın köklü fidanlar

(yamadori vb konular kesinlikle başka yaklaşımlar gerektiriyor)

yapmak istediğim uygulama köklerin tamamına müdahale edip ağacı bonsai saksısına sığacak hale getirmek de değil
sadece kalın olan kısmı kesip kılcal saçak köklere mümkün olduğunca dokunmamak hatta teşvik edici uygun topraklı
(fidanlıklarda kullanılan topraklar genellikle çok sıkı oluyor) büyük boy saksıya almak ve köklendirici hormon katılmış su ile sulamak

yani pompayı mümkün olduğunca korumak ve geliştirmek bunun yanında ileride ( ağacın üstüne uzun bir emek verdikten sonra )
olabilecek kayıpları engellemek

çünkü kendi halinde bırakılması durumunda gövde ile beraber kökte kalınlaşacak ve ileride müdahale zor ve sarsıcı olacak,

amaç son haline getirilmiş bonsainin sağlığını uzun yıllar sürdürebilmesini sağlayabilmek.

kazık kökün asıl amacı gövdeyi dik tutabilmek zaten işi yapan saçak kökler
Bonsai de de kök yardımı ile ağacı dik tutma gibi bir amacımız olmadığından
bu feda edilebilirmiş gibi gelmekte,
tabii ki dediğimiz gibi bir süre ağaçta gerileme ve büyüme/ kalınlaşma kaybını göze alarak !

Ankara'dan selamlar....

Forester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön