View Single Post
Eski 23-07-2007, 23:20   #57
flower
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Benim de iki saksı yelken çiçeğim var. Birisi gayet iyi durumda bu sene üzerinde 6 tane çiçeği oldu. Saksıdan da taşmak üzere ve bunu çoğaltmak istiyorum. Nasıl ayırmam lazım? Hangi mevsimde yapmalıyım? Bilen varsa lütfen benimle paylaşsın. Diğer yelken çiçeğime gelince de uzun zamandır küstü bana neyse ki bu sene barıştık.Yapraklarını çoğalttı.Açmasını bekliyorum ama daha zamanı var heralde.
Bakımına gelince, senede iki kez saksı toprağına ilave yapıyorum. Ya da durumuna göre saksısını büyütüyorum.Toprağını kuru bırakmıyorum.Ayrıca yapraklarına da su püskürtüyorum(yazın özellikle).Hatta bazen duş bile aldırıyorum . Gerçekten çok iyi geliyor. Coşturan sıvı besinden başka bişey kullanmıyorum.Yerini ve suyunu çok sevdiği için de bu kadar güzel olduğunu düşünüyorum. Şu an da çiçekleri beyaz renkten yeşile döndü. Yakında çiçekleri kuruyacak zannedersem. Ama yapraklarında uzun zamandır ne bir kuruma ne bir sararmaya rastlamadım. Nadiren de olsa bozulan tek tük yaprak oluyor.Bende hemen onları ayıklıyorum.Kırkbir kere maşallah diyelim.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön