View Single Post
Eski 18-11-2014, 00:25   #1984
selezeytini
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2014
alacağım koyun cinsi zeytine zarar vermez o yönden bir sıkıntı yok zaten.sizin mesajlarınızın çoğunu okudum.benim arazim hem killi toprak hemde meyilli bir arazi,erezyon çok fazla hatta çok yağmur yağdığında küçük ölçekli toprak kayması bile oluyor.bu yüzden yeşil gübreleme yapacam bu seneden itibaren toprağı işlemeyi düşünmüyorum artık.Bir taşla iki kuş vurmak istiyorum açıkçası.şu anda araştırmaktayım bu konuyu olmazsa yumurta tavukçuluğu düşünüyorum.

Sayın Taribo01 Zeytin bir meyve ağacıdır. Koyunculuk bir meyve bahçesinde düşünülemeyecek bir uğraştır. Zira 35 dekara 50 koyun çok fazla. Özellikle yaz aylarında koyunlar gölge bulduğu her ağaç altında toplaşacaktır. İdrarı, gübresi derken bir yıl sonra o ağaçların altında ilaç için bir kök ot bile bitmediğini göreceksiniz. Ağaçlarınızda da bariz bir yaprak sararması gözleyeceksiniz. Taze gübrenin, idrarın toprağı yakması denilen şey işte budur. Fakat yumurta tavukçuluğu için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü salma gezinen tavuklarınız sadece yeşil otlarla beslenmez. Bunun yanında karınca, böcek, sinek, akrep, kırkayak, solucan, tarla faresi, hatta yılan bile bırakmayacaktır bahçenizde. Kanaatime göre salma tavukçuluk iyi fikir. Kolay gelsin.

selezeytini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön