View Single Post
Eski 16-11-2014, 02:44   #313
ssari07
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2009
TÜM FORUM ÜYELERİ MERHABALAR ,
ÖNCELİKLE YAKLAŞIK 3 YILDIR ÖZELLİKLE KUDRET BEY VE VETMAN996 YI ZAMAN ZAMAN TAKİP EDİYORUM VE BUGÜN İLKDEFA FORUMDA YAZI YAZIYORUM.
Havalar soğuyunca aklıma evde topraksız tarım uygulamalarımızda suyu depolayıp pompaladığımız suyu , mesela camilerde halı altı ısıtıcılar (karbonfilm) ile depomuzu ısıtıp etrafını ısı yalıtım malzemeleriyle sararak vede hatta üretim yaptığımız borularıda ısı yalıtımı yapacak şekilde sararak(izocam yünü , kalın gazete kağıdı vs.) termostad kontrolüyle sıvılara verdiğimiz suyun sıcaklığını 20 derecelerde ayarlarsak ,bitki dış ortamda don olmadıkça strese girmez, altından aldığı sıcaklık bence kışında güzel çalışmasına , büyüme ve gelişmesine katkıda bulunabilir.
Diğer bir düşüncem ise SERALARDA ısıtma için ısı pompası tarzı bir sistem yapıp birkaçyüz metrekare alnı 2 metre civarı eşip spral şeklinde bu eşilen alana borular yerleştirip üzeri kapatıldıktan sonra(toprak sıcaklığı sanıyorum kışında 16 derece civarı) , bitkilerin köklerine yakın olacak şekilde , gerekirse bitkinin 5 -10 cm altına gelecek şekilde ısıyı iyi ileten borularla , 2 metreye gömdüğümüz spral boruları bağlayıp devirdaim yaparak toprağın altındaki ısıyı bitkilere aktarırız , görüş ve önerilerinizi takip edeceğim .
DOĞAYI VE BİTKİLERİ SEVEN HERKEZE SELAM VE SAYGIYLA..
0 536 396 58 82

ssari07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön