View Single Post
Eski 21-10-2014, 19:27   #9
inch
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
malzeme seçimi:

1-) taş
avantajı: dayanıklılık, bakım istememesi, doğallık
dezavantaj: işçiliğin zorluğu ve buna paralel pahalı maliyet

2-) ahşap-ağaç
fırın malzemesi ayrı başlık konusu.
taş için bir çok köyü hatta dağı gezdim. taş beğendiğim çoğu terde ocak yoktu. bir çok ocak da yıllar önce kapanmıştı. taş bulmak için yaklaşık 2 ay uğraştım.

taş ustası: bu daha zor ve zahmetli bir süreçti. artık taş ev yapan usta olmadığı için düz duvar yapan ustaların peşine düştüm. ilginç şekilde bazı köyler taş işleri ile uğraşıyorlardı. ama bunların çoğu iş olursa il dışında hatta bir köy sadece kıbrısta çalışıyordu. bunlar da bir kaç iş yapıyorlardı. çiftçilik, iş olursa taş yapılar (duvar, kıbrıs gibi yerlerde amelelik), biçercilik. suriyedeki savaştan kaçan halepli taş ustaları ile bile görüştüm. hiçbiri gelmedi. gelemedi. sözlerinde durmadı. velhasıl tesadüfen gezmeye gittiğim bir dağda kültür bakanlığının yamaç paraşütü için yaptırdığı 55 metrekarelik 7-8 tane evcik yapan işçilerle karşılaştım. onlarla anlaştım. onlar da aslında düz duvar ustaları. taşları düzüp bağlıyorlar. kubbe, kilit taşı, matematik hesapları bilmiyorlar. iyi yanları söyleyince anlıyorlardı. ben anlattım onlar yaptı, onlar yaptı ben anlattım.

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön