View Single Post
Eski 16-10-2014, 23:53   #1722
deli_dervish
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Gübre takviye

Arkadaslar 1 yıl önce bugünlerde 170 adet tüplü diktigim fernor fidanlarının dikim sırasındaki ve bugüne kadarki süreçteki fotografları ektedir. Toprak kireçli ve organik madde bakımından zayıf ve bahar ayında uyandıklarında soguktan uçları baya kurumuştu hatta sayın Lilium büyük ihtimal kuruyabilecegini söylemişti, cok şükür soguktan kuruma olmadı. Dikimde verdigim gübreler biraz derinde kalmıştı sanırım kökler yetişemedi. Sizce büyümeleri nasıl ? Şu anda da yurtdışında çalıştıgımdan ancak 3-4 ayda bir fidanlarla ilgilenebiliyorum. yabani otlarla mücadele pek yapılmamıştı. Ve bazı bölgelerde drenaj sorunu var. Aralık ayında veya mayıs ayında gübre, kompos takviyesi yapmayı planlıyorum. Ayrıca sıra aralarına korunga ekmeyi planlıyorum. Yoncaya göre sudan dolayı artısı var ve topragım kireçli oldugundan. Birde yabani otla mücadele için malçlama yapmayı planlıyorum (hepsini izinde yapabilirmiyim bilmiyorum) Bu eylem planım ile ilgili yorum yapabilir misiniz?

Daha önce forumda sırasıyla saman,kompost,perlit,ahır gübresi (en altta) olacak şekilde malç hazırlamayı önermiş. Malç örtüsü sadece izdüşüme olacak sanırım. Hem gübre hem de kompos fazla mı gelir ? uygulamayı nasıl yapayım.

Siz ne tavsiye edersiniz. İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Dikim zamanı
Name:  1-Dikim zamanı.jpg
Views: 1455
Size:  72.2 KB
Mayıs ayında
Name:  2-Mayıs Ayında.jpg
Views: 1354
Size:  72.4 KB
Yazın
Name:  3-yaz.jpg
Views: 1387
Size:  70.6 KB