Konu: Tcm
View Single Post
Eski 21-09-2014, 23:39   #15
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Beyaz barbunya

BEYAZ BARBUNYA - ---Tohum sayısı kısıtlı olabilir

Kayınpederin sayesinde öğrendim beyaz barbunyayı. Patatesinin yanına yemeklik eker sürekli. Sırık olur, oturak olur, taze yenir, kurutulmuş yenir, hastalıklara dayanıklı, kısaca her yol mevcut. Yıllar önce ilk yediğimde pazarlarda da aramaya başladım. Ama tanıdık çiftçilerden kime sorduysam haberi yok. Nasıl olur diyorum böyle sorunsuz lezzetli bir barbunyayı kimse bilmez. Esas sorun renginin beyaz olmasındaymış. Genel barbunyalar kırçıllı kırmızılı olduğundan içini gören bir şeye benzetemediği için almaya yanaşmaz dolayısıyla kimse ekmezmiş. (Masal anlatır gibi oldu be ya...)

Ekiminde sorun yok. Havalar yağışlı gittiği için sezona yetişmeyecek diyerek viyole de ekmiştim barbunyaları. Ancak daha sağlam ve dayanıklı olması, çabuk gelişmesi için direk toprağa ekilmeli. Arada ikişer karış olacak şekilde ocaklara 3 cm. kadar derine toprak tavındayken tohumlar ekilir, yaklaşık 10 gün sonra filizlenen tohumlar bir kaç hafta sonra ocak başına iki-üç tane kalacak şekilde seyreltilerek devam edilir. Biz ekmeden önce yanmış tohum gübresi vermiştik toprağa yüzeyden. Gübre geç geldiği için böyle olmuştu mecburen yoksa ideali ekmeden önce sürerken karıştırmaktı. Daha sonra bir kez de karıkların içine potasyum verdim granül şeklinde. İlaçlama olarak bir kez bakırlı ilaç verdim koruma amaçlı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TCM : 22-09-2014 saat 10:28
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön