View Single Post
Eski 13-09-2014, 10:33   #10
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Badrobot, ben yıllar önce tohumları toprakla buluşturduğumda iyiki sizin gibi düşünenlerle karşılaşmamışım... Bende de 2011 yılında tohumdan ürettiğim 2 Ginko var... Gayette güzel gelişiyor... Bonsai sonsuz bir uğraş, hiç bir bonsaiye hiç bir ömür yetmez... Bonsai arınmak-anlamak için bir YOL'dur; , doğanın dilini anlamak ve yorumlamak bu yolculuğun ana fikri olmalıdır... Aslında bonsainin zaman ile hiç bir sorunu da yoktur , aceleci-telaşlı , bir an önce bonsaim olsun diyenlerin zaman ile sorunu vardır... Yukarıda örneklediğim kütükten yapılan 10 yıllık çalışma doğayı yanlış anlamaktan kaynaklanan boşa uğraştır bence...

Sayın Doğan; '' ama cemaleddin beyin dediğinden yola çıkarakta gelişmiş ağaçlarla çalışmak yanlış bir yoldur demek bana göre yanlış bir yaklaşım olur'' demişsiniz...Ben bu manada bir şey söylemedim yukarıda... Siz yanlış anlamış olmalısınız...Ya da ben anlatamamış olabilirim...
Elbette Yamadori bonsaiye ulaşmanın bir yoludur... Ben de zaman zaman yamadori yapıyorum... Yamadori yaparken seçici olmak gerek, konikliğe elverişli olanları tercih etmeliyiz. Koniklik bonsainin olmazsa olmazlarındandır. Yukarıda örneğini verdiğim kütükten yapılan çalışmaların, bu ölçülerde, gerçek bir ağaca, gerçek bir bonsaiye ulaşması imkansızdır...
Sayın Otekcan; size önerim ağacı anlamak için çok ama çok ağaç incelemeli, davranışlarını, seçimlerini , çevreye karşı tepkilerini gözlemlemelisiniz...

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...
Saygılar...

Düzenleyen Cemaleddin : 13-09-2014 saat 11:50
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön