View Single Post
Eski 02-09-2014, 16:11   #60
rencberdede
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Eklenti 515702
Eklenti 515701

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: İklime göre mevsimlik ya da çok yıllık
Tohum Türü: Datura
Tohum çeşit adı: Beyaz datura
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bu 1. yılıdır.
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Bölgemde kendiliğinden bulunuyor. Meralarda ya da tarla kenarlarında rastlamak mümkün.
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Gübreleme yapılmadı
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaçlama gereksinimi olmadı
Hasat yıl ve ayı: Muhtemelen 09/2014 2.yarısında başlanacak.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkiye eşimle birlikte çıktığımız akşam gezintisi sırasında yol kenarında denk geldik. Üzeri çiçekli ve boyu 30 cm. kadardı. Dikkatlice söküp bahçemize transfer ettik. Sıkıntı çıkarmadan büyüdü, şimdi 50-60 cm. boylarında ve tohum bağladı. Çiçeklerinin kokusu güzel fakat öyle ortalığa koku yaymıyor, ancak doğrudan kokladığınızda kokuyu alıyorsunuz. Çiçekleri çok geniş açılmıyor.

Tohum keseleri henüz yeşil, bir tanesini çatlamış halde görünce içindeki tohumu aldım ama olgunlaşmasını tam olarak tamamlamış mıydı bilemiyorum. Yazlığa gittiğimde tohumları olgunlaşmış ve tohum kesesinin içinde, henüz ortalığa dağılmamış halde yakalayabilirsem kalanları toplayabileceğim.

Bu bitki için tohum miktarı talebe göre sınırlı olabilir.
Öldürücü derecede toksik diye biliyorum. Küçük çocuğu olanlar dikkatle yetiştirmeli.

rencberdede Çevrimdışı   Başa Dön