View Single Post
Eski 17-07-2007, 12:45   #3
Plumbago
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AzaLea Mesajı Göster
merhaba
ben çocukluğumdan beri sadece sokaklarda gördüğüm bir çiçek hakkında bişeyler sormak istiyordum: öncelikle çiçeğin adı birçok yerde farklı yazıyo ama en çok kullanılanı "akşamsefası" sanırım.aynı çiçekler mi yoksa farklı mı bilmem "gecesefası" **** "aynısefa" diye de yazıyordu.fakat daha önce bir kitapta bunların ayrı çiçekler olduğunu görmüştüm.benim sorduğum pembe, beyaz, sarı, karışık renkleri olan.öncelikle bu çiçek evde yetiştirilir mi? dayanıklı bir bitki midir?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şule Mesajı Göster
Akşam sefası benim saksılardan birinde vardı. Yani saksıda yetiştirebilirsiniz. Bu yıl saksı lazım olunca söktüm. Ama tekrar çıktı. Yine söktüm, yine çıktı. İyi baktığınız sürece bence saksıda yetiştirebilirsiniz. Yıllardır aynı saksıdaydı ve her bahar tekrar çıkıyordu...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago Mesajı Göster
Mirabilis jalapa (Akşam sefası) bitkisi üzerindeki siyah tohumlar toprağa ekilerek yetiştirilir. Çiçek rengini veya yapısını bitkinin varyetesi veya kültürvaryeteleri etkiler. Eğer tohumunu aldığın bitki bir kültürvaryetesi değilse kuvvetle muhtemel çıkan bitki de aynı renkte çiçek açacaktır.

Ancak bir kültürvaryetesinden tohum aldıysan ki genellikle bu tip bitkilerde kültürvaryeteleri üreyimli tohum vermezler, tohumun çimlense bile çiçek rengi aynı olmayacaktır. Tıpkı portakal veya limon çekirdeği ekildiği zaman çıkan bitkinin turunç olması gibi...

Mirabilis jalapa (Akşam Sefası) yüksek oranda çimlenme özelliği gösterir. Eğer tohum canlılığını koruyorsa çimlenmemesi için geçerli bir neden yoktur

Forumlarda Mirabilis jalapa (Akşam Sefası) ile ilgili bir kaç mesaj var. Birleştirip bu başlık altında konuşabiliriz.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön