View Single Post
Eski 05-08-2014, 23:16   #104
tarku
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Vişne hasatını halatlı sarsıcı makine ile yaptım.Vişne 1.2 tl olunca işçilikte 80kr başka çare kalmadı.8 kişi ile 2700 kg hasat taptım.Traktör ağır olacak kuyruk mili çalıştıkça halatta boşluk oluşuyor halat dalgalanıyor halatın geçtiği yerdeki filizleri kırıyor.Kuyruk mili devri 1000 devirde daha verimli oluyor.Vişne tamamen olgunlaşacak.Traktör şöförü çok usta olacak.Halatı bağlayan kişi nereden bağlıyacağını iyi bilecek.Çok iyi makina ama çalışan ekip çok bilinçli ve sabırlı olacak.Sabırsız hızlı dikkatsiz çalışılırsa ağaçta dallar zedelenir yaralanır hatta kırılır.
makine ile topladığınızda, doğal olarak saplar ağaçta kalıyor. Topladığınız vişne sapsız ve olgun olunca, suyunun akıp gitmesini nasıl önlüyorsunuz? Ayrıca toptancı vişneleri bu şekilde, sapsız olarak kabul ediyor mu? Videolarda gösterilen makineleri bende gördüm. sapsız olarak toplayıp direkt olarak soğuk suya atarak şoklama prensibi ile çalışıyor yanılmıyorsam. Toptancı ile fiyatların neden böyle olduğunu konuştuğumda "bu piyasayı macarlar ile Polonyalılar belirler" demişti. Adamlar bizim bir haftada topladığımızı bir saatte toplarken, nasıl rekabet ederiz? Herhalde bir makinede ben almalıyım. Fiyatı ne kadar acaba?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön