View Single Post
Eski 02-08-2014, 13:15   #1755
dinozor
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.dinozor,
Orkidelerde mantar ve bocek ilaci olarak hangi urunleri kullanabiliriz ? Onerebileceginiz etkili bir urun var midir ? Kendi orkidemde de bu ikisinden birisinin oldugundan supheleniyorum.Su an icin sadece aspirinli su tedavisini gerceklestirdim ve hepsinin asagi yukari bir-iki haftalik surec icinde gerceklesmesi beni uzdu ancak yabana atabilecegim bir tur degil dolayisiyla siz ustalarin yardimlarini bekliyorum.
Sevgiler
Sayın Charlaux, size bir türlü cevap yazamadım Orkidelerde de diğer bitkilerde kullanılan zirai ilaçlar kullanılabiliyor, soruna bağlı olarak bir ürün seçebilirsiniz. Sizin orkidenizdeki sıkıntıyı anlayamadım ama özel mesajla mail adresinizi atarsanız size belki işinize yarayabilecek bir liste gönderebilirim (sitede de daha sonraki zamanlarda paylaşabiliriz fakat öncelikle bir elden geçirmek lazım, bu nedenle hemen paylaşamadım, bütün üyelerden özür dilerim). Ben orkidelerde ya sorun yaşamıyorum ya da bir anda öbür tarafa uğurluyorum. Bu nedenle artık koruyucu olması için bordo bulamacı kullanıyorum, işe yarıyor mu bilemiyorum ama kayıp da yok En önemlisi erken müdahale edip sorunlu bölgeyi uzaklaştırmak aslında, ben bunu yapmaya gayret ediyorum. Phalaenopsis ise çok dayanıklı fakat bir kere bir şey bulaşırsa ayırabileceğiniz bir pseudobulb vb. olmadığından kurtarılması en zor olan cinslerden biri bana göre.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön