View Single Post
Eski 29-07-2014, 00:57   #52
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lathspell Mesajı Göster
Sayın istcallst bu cebelluda nedir acaba ben çok cahilim biraz bahsedebilir misiniz?

Sayın charleux acaba İstanbul'da mı denemiştiniz yoksa iskoçya mı? Toplam kaç sene ya da ay yaşadı? Tohum olarak mı almıştınız fide mi? Anlatabilir misiniz lütfen?

Teşekkürler
Tabii,Amerika'dan fide olarak İstanbul'a getirtmiştim.Tam olarak ne kadar yaşadı inanın hatırlamıyorum ama yanlış hatırlamıyorsam aynı sene içinde ölmüş olması gerekir. Geldiği gibi ölmese de süreç içerisinde gelişim göstermedi ve durumu kötüye gitti . Bunda elbette Amerika'dan yolculuk yapmış olmasınında bir etkisi vardır ama İstanbul'da tropik bir bitki yetiştirmek imkansız değil güneş alan nemli ve sıcak bir bölgeniz olduğu sürece bir imkan var her zaman,en azındsn kakao,hindistancevizi ve gliricidia sepium türlerini yetiştirebiliyorum.Benim jabuticaba fidelerindeki sorun tamamen o duruma da özel olabilir o yüzden bir şey diyemeyeceğim ancak deneyimlediğim en zorlandığım tropikti ( en kolayları hindistancevizi ve gliricidia sepium'du) Ancak bildiğim bir şey varsa kısayolu değil uzununu seçerseniz maça bir sıfır önde başladığınız;yani tohumdan yetiştirmenizi öneririm.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön