View Single Post
Eski 23-07-2014, 09:40   #7
murat doğan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sayın oma 1453 oya ağacı küllenme hastalığına çok açık bir tür. Ben hem bu hassalığından hemde gövdesinin pürüzsüz yapısını pek estetik bulmadığımdan oya ağacı almadım. Size tavsiyem bahara girerken taze sürgünleri vereceği dönemde hatta öncesinde küllenmeye karşı önleminizi alın, bir kere bulaştırdınız mı uğraşır durursunuz. Toz kükürt kullanabilrsiniz, diğer ilaçlar gibi kimyasal değil en azîndan, doğal bir ürün. Ben iki adet gül almıştım güzel govdeleri vardı ama, küllenme illetinden fırsat bulupta çalışmak nasip olmadı, canımdan bezdirdi beni. Bu tecrübemden sonra oyadan tamamen vazgeçtim.
Ağacınızın durumuna gelirsek, havai köklendirme yapmışsınız ben olsam bu kış budama işine girişmezdim. Bir sezon daha gelişmesi için ona fırsat tanıyın kök sistemi güçlensin. Acele etmeyin, istediğiniz sürgünleri almanız ve budamalara vereceği sağlıklı tepkiler sağlıklı bir kök sistemi ile mümkün.Benim görebildiğim en önemli sorun nebarisinin ve gövdesinin konikliğinjn olmaması. Bu sebeple nebarisini geliştirip, koniklik sağlamak önceliğim olurdu. Ağacînızda oluşturacağınız üst yapının estetik görünümü gövdenin ve nebarinin gorünümü ile doğru orantılı olacak çünkü, siz istediğiniz kadar güzel bir üst yapı oluşturun gövde ve nebari konik ve gelişmiş değilse gözünüze bir şeyler eksik kalmış gibi gelecek sürekli. Ağacınızın bu tür bir eksiği var. Düz çıkan bir gövdeye sahipsiniz. Daha da kötüsü gövde ve dalların kalınlığı nerdeyse aynı. ince olan dalda dahi ilerleyen dönemde problem yaşarsınız, dallar gövdeden daha hızlı gelişecek ve ağacınızda koniklik zaten yokken daha da kötü görünür olacak. Oya ağacı yaşadığım yerde parklarda çok kullanılan bir tür. Gözlemlediğim kadarı ile kök boğazı kısmından, dipten sürekli sürgün veriyor. Bu sebeple nebarisini geliştirme konusunda sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum. Bu sürgünleri kurbanlık dal olarak bırakarak amacınıza kolayca ulaşırsınız oya ağacı ile. Bu süreç içerisinde de üst bölümdeki dallarda koniklik sağlamanıza imkan verecek sürgünler bularak, daha gösterişli ana dallar elde edebilrsiniz. Yani kısacası ağacınızla birlikte uzun bir yolculuk sizi bekliyor, öncelikle acele etmeyin, ağacınızın gelişimini sağlamayı amaç edinin.Sayın sakakinin önerisini göz önünde bulundurarak bu süreci verimli geçirmenizi diliyorum. iyi çalışmalar.

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön