Konu: oz26
View Single Post
Eski 19-07-2014, 23:17   #3
oz26
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Siyah Süs Biberi

Name:  q99.jpg
Views: 1806
Size:  50.8 KB

Name:  q88.jpg
Views: 1833
Size:  48.0 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Biber
  • Tohum çeşit adı: Siyah Süs Biberi
  • Tohum kaç yıldır sidedirz: 1
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Eskişehir
  • Size nereden geldi: 2012 Tohum takas etkinliği, Sn. Almira
  • Tohumun kökeni : -
  • Kullanılan gübreler : Yanmış keçi gübresi, Hümik asit
  • Kullanılan ilaçlar: -
  • Hasat yıl ve ayı: 2013 Sonbahar
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Küçük ve büyük olmak üzere iki tip aynı saksıda yetişti. Küçük olan 20-25 cm, büyük olan 30-35 cm. kadar boylandı. Saksıda yetiştirmeye uygun, yetiştirilmesi kolay ve verimli bir tip.
    Küçük olan 2-3 cm, büyük 5-6 cm boylarında biberler elde ettim. Yeşilden siyaha daha sonra kırmızı renge dönen bana göre oldukça acı meyveler veren bir biberdir.
  • Yetiştirme özellikleri:
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart ile mayıs ayları arası ekilmelidir. Torfa serpiştirilip üzeri tekrar ince bir tabaka torfla örtülüp nemli kalması sağlanır. Bir hafta on gün içinde çimlenir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler : Tohumlar geçen senenin sonbaharından. Ekmeden önce bir iki gün ılık suda bekletirseniz daha kolay çimlenecektir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Saksıda yetiştirmeye uygun, nazsız bir bitkidir. Bol güneş alan bir yerde iyi sonuç alırsınız.
  4. İklim gereksinimleri: Denemedim fakat kışın ev içinde verime devam edebilir.
  5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki üzerindeki biberler yeşilden siyaha daha sonra kırmızıya dönüyor. Kızaran biberleri kurumaya yüz tuttuğunda koparıp başka bir yerde ya da bitki üzerinde kurutarak tohum alabilirsiniz.

Düzenleyen oz26 : 20-07-2014 saat 01:29
oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön