Konu: Karga
View Single Post
Eski 14-07-2014, 16:40   #53
A_NOMAD
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Mutfak penceresine kuşlar için koyduğum su kabının ziyaretçileri pek bol ve çeşitli...
Mesela kumrular vs. gelip uzun uzun, kana kana su içip gidiyorlar.
Tek tük uğrayıp susuzluğunu gideren 2 güvercin de var.
Eşek arıları, uğur böcekleri, kelebekler de suya geliyorlar her ne kadar bazıları bir yudum su uğruna hayatlarını feda etmek durumunda kalsalar da...
En şenlikli ziyaretçilerimiz serçeler! Gelip su içmekle yetinmiyor bir güzel banyo sefası da yapıyorlar suyu bulmuşken )

Benim asıl ilgimi çeken ise baba kargamızın birkaç gündür (cüssesine göre pek küçücük kalan) su kabına uğramaya başlaması oldu.

Baştan söyleyeyim ki şimdiye kadar hiç diğer kuşları rahatsız etmedi, diğer kuşlar su kabının başından ayrılana kadar hep edebiyle bekledi (edepsiz serçeleri bile ) ve ortalık tenhalaşınca geldi penceremin önüne, suyun başına...

Arkadaş penceremin önüne gelince daha bir şaşkınlıkla fark ettim azametini, boy uzunluğu pencerenin tek kanadını tamamen kaplıyor ve tüyleri öyle parlak ki!!

Başlarda o da sadece su içmeye geliyor sanmıştım ama dünden beri fark ettim ki baba karganın amacı başkaymış..

Kargalar hakkında zekalarını gözler önüne seren pek çok yazılı ya da görüntülü belge görmüşlüğüm var ama gözümün önünde cereyan eden zeka beni o belgelerden daha fazla etkiledi

Baba karga, yakınımdaki alçakça bir çatının üzerine atılan kurumuş ekmekleri yere vurarak kırıyor sonra kırılan makul büyüklükteki kuru ekmek parçalarının birini gagasına alarak benim su kabının başına geçiyor ve başlıyor 'çaya bisküvi bandırır gibi' kuru ekmekleri suya bandırmaya )

Birinci bandırışta yumuşayan olursa mideye indiriyor ama eğer direnen ekmek varsa birkaç kere daha suya bandırıyor, istenilen kıvama gelince de ağız tadıyla 'ham' yapıveriyor ne de olsa üstüne içmek için su da yanıbaşında hazır..

Bu işlem, alçak çatıda hazırladığı kuru ekmekler bitene kadar devam ediyor sonra da geldiği gibi edebiyle (ortalığı kirletmeden, dağıtmadan) yuvaya uçuyor.

Ben o esnada ne mi yapıyorum?
Mutfak penceresine adeta yapışmış halde 'aman ürkütmeyeyim diye kıpırdamadan hatta gözlerimin hareketine bile dikkat ederek' hayran hayran seyrediyorum tabii ki

Not: Pencereye yapışıp onu seyretmemden rahatsız olmuyor ama ellerimi gördüğü anda kaçıp gidiyor o nedenle ne kadar elimde telefonla beklesem de tek kare görüntüsünü bile alamadım

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön