View Single Post
Eski 13-07-2014, 23:31   #539
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Etiket yazma işi çok çetrefilli bir hal aldı son iki yıldır. Ben kolayını değil de en garantili yolu şu şekilde bulabildim.

Her sıranın başına asetatlı kalem ile yazdığım etiketleri yerleştiriyorum. Mevsim itibarı ile çok güneşli ve sıcak olmayan havalarda su da pek temas etmez ise asetatlı kalem ile yazılanlar neredeyse 1 buçuk ay boyunca pek bi silinmeden duruyorlar.

Name:  1.jpg
Views: 599
Size:  61.3 KB

Bu durumu ilk defa bu sene yaşadım. Normalde viyolde yetiştirdiğim fideler doğrudan bahçeye giderlerdi. Bu sene yaptığım bu uygulamaya gerek olmazdı. Bu sene ise nedenini bulamadığım ama klorlu sudan şüphelendiğim bitki gelişimi tamamen stabil hale gelince bu sefer fideleri bardaklara şaşırtmaya karar verdim. Şaşırtma ertesinde etiketi ilk bardağa koydum ve her bardağın ayrıca üzerine asetatlı kalem ile isimlerini yazdım.

Name:  2.jpg
Views: 899
Size:  48.8 KB

Plastik bardak içerisinde gelişen fidenin kalıcı yerine geçme vakti geldiğinde ise normalde üzerine astığım etiketi taşıyamayacağından dolayı 10-15 günlük geçici bir etiketleme işi yapıyorum. Bu aşamada beyaz bir naylon üzerine çeşit adını asetatlı kalem ile yazıp bitkinin gövdesine zımbalıyorum.

Name:  3.jpg
Views: 654
Size:  23.8 KB

Yalnız iyi takip edilmeli. Naylon üzerine yazılan yazı 10-15 gün içerisinde kayboluyor.

Name:  4.jpg
Views: 483
Size:  16.0 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön