View Single Post
Eski 10-07-2014, 18:18   #19
Emine Akman
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Öncelikle belirteyim ki bu bir şikayet yazısı değildir. Konusu açıldığı için Doğa Peyzaj hakkındaki izlenimimi paylaşmak istedim. Bu yıl Nisan ayında Doğa peyzaj'ın Yalova'daki fidanlığına gidip bir mavi yasemin fidanı aldım. Eve geldik, daha büyük bir saksıya aldık. Bitki coştukça coştu, bir yanı kalın dallar veriyor, diğer yanı ince mavi çiçekli dallar... Oh diyorum bu hızla giderse seneye kimbilir ne olur 1 ay önce baktım bu işte bir gariplik var, bitkiyi iyice incelemeye aldım. Kalın dallarda ne çiçek ucu var ne de yaprakları mavi çiçek veren kısma benziyor. Hemen Doğa Peyzajı aradım. ÇOK ilgilendiler. Bitkinin fotoğrafını çekip göndermemi istediler. Ve hemen bilgilendirme için dönüş yaptılar. Mavi yasemin fidanının toprağında yabani bir tohum çimlenmiş, biz onu da mavişin bir parçası zannedip, besleyip, büyütmüşüz.....

Bir de şu var. Sonrasında bu kez internetten mavi yasemin almak istediğimi "canlı destek" kısmında söyleyince ellerinde olmaığını 1-2 ay daha beklememi söylediler. Ama stokta var görünüyordu. Daha sonra clematis konusunda da yine canlı destek kısmında sorular sorduğumda o an stoklarında yok görünen ama ellerinde olan 2 farklı montana türü ve mrs. n. thompson cinsi clematislerinin resimlerini mailime gönderdiler. Bu arada üye değilim siteye. Konuşurken istediler mail adresimi, verdim ve hemen dönüş yaptılar. Sonra yine canlı destek kısmında istediğimin yaz boyu açan iri çiçekli cins clematisler mrs. bateman, john paul2 gibi türler olduğunu söyleyince listeye eklediklerini kasım ayındaki Fransa'dan yapacakları ithalatta getirmeye çalışacaklarını söylediler. Daha sonra yine mailime kasım 2013'te Fransa'dan ithal ettikleri türlerin orda çektikleri resimlerini gönderdiler ki mesela içlerinde burda bulunması zor ortanca türleri ve yine sitelerine koymadıkları ama clematis sayfalarında gördükçe ben Bauhausa gitmedikçe bunları nasıl bulacağım dedirten dr. ruppel, vyan pannel, hagley hybrid, madem la coulture, ernest markham, ville de lyon gibi türler vardı.

Bir siteden alışveriş yapmadan önce tavsiyem önce telefonla veya varsa canlı destek kısmında stok durumunu, gönderilecek olan bitkinin boyunu (ki bu ciddi sıkıntı, sayfalarına bakıyorsun koca bitkinin resmini koyuyorlar ama o fiyata o bitkiyi vermezler, ama bunu dikkate almayıp ve de sormayıp sipariş verildiğinde gele gele 20 cm.lik bir şey gelince sonuç: hayal kırıklığı, memnuniyetsizlik oluyor) sorup öyle almak gerekiyor. Bitkinin boy meselesi tam tersi şekilde de olabiliyor. Mesela Fidanistanbul'da 120 cmlik clematislerin fiyatları 70 tl. olarak görünüyordu, canlı destekten sorduğumda şu an boylarının 2.5 ila 3 metre arası değiştiğini söylediler......

Ve son olarak.....İnternetten bitki alışverişi yapmak istediğimde Doğa peyzaj hariç onu fiyatları makul, diğer pek çok sitede bariz müşteriyi enayi yerine koymaya çalıştıklarını görüyorum....Bir gaura fidanına 15 tl isteyen mi, bir ortancaya 45 tl isteyen mi...Göz var nizam var herşeyin de ederi belli. Cebimde param ve alma isteğim de olsa bu enayi yerine konma hissi nedeniyle vazgeçiyorum....

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön