View Single Post
Eski 03-07-2014, 10:40   #476
limon_sever
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Bunlar 2013 sezonunda zengaden'dan satın aldığım çalı tipi kabak ve akdeniz tipi top kabaklardan 2013 sezon sonu ayırdığım tohumlardan bu yıl yetişen kabaklarımız.
Eklenti 506501 Eklenti 506502

Durum şu ki çalı tipi kabakta yer yer top kabağa özenmeler, top kabakta ise diğerine heves edip uzamalar gözlemliyorum. Bu durum iki türün arasında önceki sezon çapraz döllenme olduğu anlamına mı geliyor ?
Eklenti 506503 Eklenti 506504
8 kök kabaktan 2-3 kökü orjinal hali ile meyve veriyor, diğer köklerde bahsettiğim form değişiklikleri var. Fakat enteresan olan bir şey de var ki komşu bahçe sahipleri de bahçelerindeki sakız kızartma kabaklarının bazı köklerinin tombul meyve vermelerinden şikayet ediyorlardı. Onların bahçesinde tek tip kabak var ve bizim oralarda bahçeler birbirine yakın mesafede değil...

Bu yılki tohum takas etkinliğinde paylaşmak istediğim, oldukça bereketli hasat veren ve lezzetli bu iki kabak cinsinden bu yıl alacağım tohumların talep edenleri hayal kırıklığına uğratmasından endişeliyim. Sadece orijinal hali ile meyve veren 2 kökü işaretledim. Tohumlukları onlardan ayırmayı planlıyorum. Bu durum kabakların genel huyu mudur ?
Bunun önüne geçmek için 3-4 gün sabahın 5'inde manuel tozlaştırma yaptım Tohumlukları, arıların tozlaştırmasına fırsat vermeden tozlaştırmak gerekiyor. Elinizle tozlaştırıp iple bağlayınız.

Örnek: 454. mesaj

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön