View Single Post
Eski 13-07-2007, 07:44   #22
cemal.S
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Hayatımda aldığım en güzel ve içten teklifi anlatayım karadenizde.

Bakın ailece neler yaşadık!

2005 yılı agustos ayının ortalarında karadeniz turundayız. İlla Çoruhu görmek isteruk diye tuturan bizim küçük sansarlar ile bir akşam üzeri sarp sınır kapısına varmadan Yusufelinden Mustafa arkadaşımız telefonla aradı. Abi nerelerdesiniz? diye soruyor. Bende sarp sınır kapısına doğru yol aldığımızı ve görmek istediğimizi belirttim. Mustafa bey " Abi orada bir şey yok çocukları boşuna yorma Boçka üzeri dönün Yusuf elinde sizi bekliyoruz" şeklinde bir görüşme geçti aramızda. Neyse biz sınır kapısı sevdasından geçerek Artvin yolunu takibe koyulduk. Meşhur geçite tırmandık etrafta süper bir manzara zaman zaman durarak yolculuk devam ediyor. Bir ara bir meyve gördük salkım salkım hafif morlaşmış. Merak ya, ben yolun uygun olduğu bir yere arabayı çektim sağ tarafımızda ufak bir dere var ve derenin karşı tarafında 75 -80 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim bir teyze genç bir iki kişi daha bir çay bahçesinde çay biçiyorlar. Ben eşime bu meyve nedir? bu teyzeye soracağım diye tutturdum. Hanım diyor sen delisin. Deli olduğumu bilmiyordun neden evlendin şeklinde muhabbetten sonra arabadan indim bizimkiler inmiyorlar. Arabanın arka tarafından teyzeye seslendim. Aramızda dere akıyor o karşı yamaçta yani yaklaşık 150-200metre mesafe var. Aramızdaki geçen konuşmayı aynen aktarıyorum.
Ana...... Bereketli olsun kolay gelsin.
Sağolasun uşağum.
Ana habu salkım salkım meyvenin adı nedir? ilk defa görüyorum buraların yabancısıyız kusura bakma.
"HA OYLE SORACAĞUNA GEÇİP TADINA BAKSAN YA" Bizum buralarda ona karayemuş derler uşağum.
Beni o kadar etkilediki bu konuşma bir baktım ağlıyorum. Hanım ve çocuklarda indiler hep beraber el salladık. Hatta büyük kızım resimlerini uzaktan uzağa çekti. Ellerinden öptüğümüzü bağırarak ilettik. Bizi misafir edebileceğini "uşakları topla misafirimiz ol" şeklinde teklifini hayatım boyunca hiç unutamam. O zaman bir kanıya vardım ve eşime " İŞTE ANADOLU YERİNDE DURUYOR AYSEL HANIM "diye takıldım. Arabamıza bindik ve yolumuza devam ettik. Umarım teyzemiz hala hayattadır. Bana ve çocuklarıma hayatımızın dersini verdi. Allah uzun ömürler verir inşallah.

Biraz uzun oldu ancak sizlerle paylaşmak istedim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön