View Single Post
Eski 08-06-2014, 15:37   #3
ertu
Ağaçsever
 
ertu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-05-2012
Şehir: istanbul
Mesajlar: 69
Freegan iletişim sitesi : freegan.info dan çeviri ile yaptığım alıntı;

Freeganlar, geleneksel ekonominin ve kaynakların az tüketim sınırlı katılımına dayalı yaşam için alternatif stratejileri istihdam insanlardır. Freeganlar materyalizm, ahlaki ilgisizlik, rekabet, uyum, ve açgözlülüğe dayalı bir topluma karşı bir topluluktur, cömertlik, sosyal endişe, özgürlük, işbirliği ve paylaşımı ile kucaklıyorum.

İnsan hakları ihlalleri, çevresel yıkım ve hayvan istismarı sorumlu etik olmayan şirketlerin ürünlerini boykot etmeye çalışmakla yıl sonra, çoğumuz aldım ne olursa olsun biz içler acısı bir şey destekleyen sona erdi bulundu. Biz sorun sadece bir kaç kötü şirketler ancak tüm sistemin kendisi olmadığını fark ettim.

Freeganism kâr güdüsü etik konuları gölgede ve yapımları kitlesel kompleks sistemler biz satın tüm ürünleri biz bile düşünebilirsiniz asla çoğu zararlı etkileri olacaktır emin nerede bir ekonomik sistemin toplam boykot edilmesi. Böylece, yerine yalnızca bir başka destekleyen bir kötü şirketten ürün satın kaçınarak, biz edebiliyoruz büyük ölçüde hiçbir şey satın kaçının.

Kelime Freegan "özgür" ve "vegan" den karmaşıklaşır. Veganlar hayvansal kaynaklardan veya zarar hayvanlar önlemek amacıyla hayvanlar üzerinde test ürünleri ürünler önlemek insanlardır. Freegans kar tarafından yönlendirilen bir kompleks, sanayi, kitle üretimi ekonomide, insanlar, hayvanlar, ve toprak ihlalleri (alımından kaynaklanan hammadde ulaşım için üretim) üretim tüm seviyelerinde bol kabul ederek bir adım daha ileri götürerek ve hemen her üründe biz satın. Sweatshop emek, yağmur ormanlarının tahribi, küresel ısınma, yerli topluluklar, hava ve su kirliliği, büyük iş çıkarları, açık ocak şerit uyumlu kukla diktatörleri korumak için "zararlıları", halk tarafından seçilmiş hükümetlerin şiddet devrilmesi gibi tarım arazileri yaban hayatı eradikasyonu değiştirmesi madencilik, çevreye duyarlı alanlarda petrol sondaj, sendika avı, çocuk köleliği ve baskıcı rejimlere ödemeler sadece biz her gün tüketmek görünüşte zararsız tüketici ürünlerinin birçok etkileri bazılarıdır.

Freegans bizim ilkelerine dayalı pratik yaşam için bir dizi strateji istihdam:

Atık Islahı

Taze ekmek büyük miktarlarda her gün dışarı atılır.

Biz satıcılar sadece arazi ve kar üretmek için kendi kapasitesine göre mal değer bir ekonomik sistemde yaşıyoruz. Tüketiciler sürekli olarak reklam bu satışlarını artırır, çünkü onlar zaten mal atmak ve yerine bunları söylüyorum ile bombardıman edilmektedir. Varlıklı toplumlarda bu uygulama birçok kişi sadece kendi çöp beslenen ve desteklenen böylece muazzam atık bir miktarda üretir. Freegans olarak biz yerine çoğunluklar yiyecek, giyecek ve barınak gibi temel ihtiyaçlar eksikliği ise siyasi hayati kaynaklar israf edilecek izin adaletsizliği meydan olmanın savurgan tüketicilere kendimizi önlemek için, ve depolama ve yakma fırınları giden atık miktarını azaltmak için satın alma yem hangi orantısız kanser ve astım düzeylerinin neden fakir, beyaz-olmayan mahalleler, içinde bulunmaktadır.

Belki de en azılı Freegan strateji genellikle "kentsel toplayıcı" ya da "çöplerden" denen şeydir. Bu teknik perakendeciler, konut, ofis, ve yararlı mallar için diğer tesislerin çöp ile karıştırmak içerir. Çöp hakkında Toplumumuzun sterotypes rağmen, Freegans tarafından kurtarıldı mal güvenli, kullanışlı, temiz ve mükemmel veya mükemmele yakın durumda, sürekli yeni olanlarla bizim eski malların yerine bizi teşvik eden bir ıskarta kültürün bir belirtisi vardır, ve nerede perakendeciler ekonomik modelinin bir parçası olarak yüksek hacimli ürün bertaraf planlıyoruz. Bazı kentsel silaj, yalnız ona gitmek diğerleri gruplar halinde dalış, ama biz her zaman birbirleriyle ve onları istediği yol boyunca kimse ile açıkça keşifler paylaşmak. Gibi gruplar Food Not Bombalar aksi katılmak isteyen herkes ile halka açık yerlerde paylaşmak için yemek hazırlamak için bunları atık ve kullanmak giderdim gıdalar kurtarmak.

Perakendecilerin çıkartıtığı kurtarma tarafından, ofisler, okullar, evler, oteller, ya da herhangi bir yerde kendi çöp bidonları, çöp kutuları, çöp torbaları ve yoluyla aranmalar, Freegans gıda, içecek, kitap, tuvalet dergi, çizgi roman, gazete, videolar elde edebiliyoruz , mutfak, beyaz eşya, müzik (CD, kaset, kayıtlar, vb), halı, müzik aletleri, giyim, rollerblades, scooter, mobilya, vitamin, elektronik, hayvan bakım ürünleri, oyunlar, oyuncaklar, bisikletler, sanat, ve sadece ilgili herhangi Tüketici malın başka bir türü. Aksine daha fazla atık katkı daha Freegans atık akışında aşırı tüm hacmini azaltarak, çöp ve kirlilik kısaltmak.

Kullanılan öğeler çok da gibi web sitelerinde ücretsiz ya da başkalarıyla paylaşılan bulunabilir Freecycle ve yerel serbest bölümünde Craigslist . Yararlı maddelerin atılması için kontrol EPA'nın Malzeme ve Atık Değişimleri dizin. Ülke çapında toplumlarda, insanlar gibi etkinlikler düzenliyoruz "Gerçekten, gerçekten, Serbest Piyasalar" ve "Freemeets". Bu olaylar ücretsiz öğeleri ile pire pazarlara akin edilir. İnsanlar başkaları ile paylaşmak için öğeleri getirmek. Onlar vermek ve almak değil, bir dolar değiştirilir. Freegans satın almak gerekiyor, biz üretimini azaltır ve yeniden ve yeni üretim için herhangi bir ek fonlar sağlamadan boşa olurdu ne azaltarak destekleyen ikinci el malları satın almak.

Atık minimizasyonu

Çünkü atar bizim ıskarta toplum içine bizim sık sojourns arasında Freegans çok farkında olan ve ortalama ABD tüketici oluşturur atık muazzam miktarda tiksinti ve böylece sorunun bir parçası olmayı tercih. Yani, Freegans titizlikle humus içine, kompost organik madde geri dönüşüm ve onarım yerine mümkün öğeleri değiştirin. Bize göre kullanışsız bir şey, biz FreeMarkets de, dostlarımıza yeniden dağıtamaz veya Freecycle ve Craigslist gibi internet hizmetlerini kullanıyor.

Çevre Dostu Ulaşım

Freegans otomobil felaket, sosyal ve ekolojik etkilerin farkında. Hepimiz otomobil petrolün yakılmasıyla oluşturulan kirliliğine neden olduğunu biliyoruz ama biz genellikle vahşi alanlarda ve insanların ve yaban hayatı çarpışma ölümleri yol binadan elenen ormanlar gibi diğer imha faktörlerin sanmıyorum. Yanı sıra, büyük petrol kullanımı bugün Irak'ta katliam ve tüm dünyada için ekonomik ivme yaratır. Bu nedenle, Freegans çoğunlukla araba kullanmamayı tercih. Aksine, biz, trainhopping dahil otostop, yürüyüş, paten ve bisiklet ulaşım diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Otostop aksi halde kullanılmayan olurdu bir arabaya odayı doldurur ve bu nedenle araba ve benzin toplam tüketim eklemek değildir.

Bazı Freegans biz biyodizel veya tam anlamıyla restoranlar kullanılmış fritöz yağı ile araba körüklüyor "vejetaryen-petrol" çalıştırmak dönüştürülür dizel motorları olan arabalar kullanarak fosil yakıtlara olan bağımlılığı ortadan kaldırmak için denemek kaçınılmaz böylece araçların en azından bazı kullanım bulabilirsiniz - Başka bir örnek pratik kullanım için atık aktarma. Gönüllü gruplar bitkisel yağ üzerinde çalıştırmak için dizel motorları dönüştürme insanlara yardımcı olmak için her yerde oluşturuyoruz.

Rent-Free Konut

Freegans konut SAĞ değil, bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum. Freegans gıda atılır iken açlıktan insanlar için bir vahşet düşünün gibi, biz de ev sahipleri, bankalar ve şehirler bindik ve boş binaları devam ederken insanlar kelimenin tam anlamıyla sokaklarda donarak olduğunu öfkelendirdi.

Gecekondular terk edilmiş, köhne binaları işgal ve rehabilite insanlar vardır. Gecekondular gerçek insan ihtiyaçlarının daha özel mülkiyetin soyut kavramları daha önemli, ve binaların tapu tutun ama insanlar onlara yaşamak için izin vermez olanların, hatta konut hayati ihtiyaç duyulan yerlerde, kendi hak etmiyorum inanıyorum Bu binalar. Yaşam alanlarının yanı sıra, gecekondular sık ​​sık sanat çocuklar için aktiviteler, çevre eğitimi, toplum kuruluşların toplantıları, ve daha fazlası dahil olmak programları ile toplum merkezleri haline terk edilmiş binalar dönüştürmek.

Yeşil Oluyor

Yediğimiz besinler genellikle uzak bir dünya, overprocessed büyüdü, ve sonra çok uzun süre saklanabilir uzun mesafelerde, yüksek ekolojik maliyetle tüm taşınır bir toplumda yaşıyoruz. Bu nedenle sürecin, biz sezon değişiklikler ve yaşam döngüleri için takdir kaybettim ama bazılarımız bahçe ve yabani toplayıcı aracılığıyla Dünya'ya reconnecting edilir.

Birçok kentsel ekolojistler yemyeşil topluluk bahçe araziler içine çöp dolu terkedilmiş çok dönüm edilmiştir. Mağazalar taze yeşillikleri fazla abur cubur taşıma olasılığı daha fazla olan mahallelerde, toplum bahçeleri bir sağlık gıda kaynağı sağlamak. Hava astımı tetikleyen kirleticiler ile kısık durumlarda, toplum bahçelerde ağaçların oksijen üretir. Tuğla, beton ve asfalt hakim manzara, topluluk bahçeleri, bir araya gelip birlikte çalışmak, paylaşmak gıda, birlikte büyümek, ve bir de ayrı tutmak engelleri yıkmak topluluklar için bitkiler, açık alanlarda ve yerlerde bir vaha sağlamak Hepimizin birbirinden çok izole hale gelmiştir toplum.

Vahşi silaj hepimizin çevresinde büyüyen yenilebilir ve şifalı bitkiler ile kendimizi tanımaya tarafından eczanelere olmadan bizim hastalıklar süpermarketler olmadan kendimizi beslemek ve tedavi olduğunu göstermektedir. Hatta şehir parkları bize rızık kurumsal gıda üreticilerinden sonuçta değil, gelir gerçekliğin bir yenilenen takdir vererek, yararlı gıdalar ve ilaçlar verim, ancak Dünya'nın kendisi olabilir. Diğerleri kentsel ve banliyö kavramlar kendilerini kaldırma ve ilkel hayatta kalma becerilerine dayalı vahşi topluluklar kurarak "vahşi gitmek" için çalışırken, hatta daha uzak toplayıcı yaşam tarzı alır.

Daha az çalışma

Nasıl hayatımızın çok biz faturaları ödemek ve daha fazla şeyler satın almak için feda eder? Çoğumuz için, iş başka birinden emir almak bizim özgürlük ödün anlamına gelir, stres, sıkıntı, monotonluk, ve birçok durumda fiziksel ve psikolojik iyilik riskler.

Biz bir kaç kötü ürün veya biz çalışıyoruz dünyamızda, sosyal ve ekolojik ihlalleri değil, tüm sistemi sorumlu birkaç yaman şirketleri olmadığını fark, biz işçiler olarak, biz çarkları bir makine vardır, fark etmeye başlar şiddet, ölüm, sömürü ve yıkım. Çiftlik çalışanı daha fabrika tarım zulüm için herhangi bir daha az sorumlu dana bir kesim kadar halkaları perakende katip mi? Ne ürün lezzetli yapmak için yollar bulur, reklam tasarımcısı hakkında? Nasıl bakkal kitap yapar ve bu iş içinde kalmak için izin verir muhasebeci hakkında? Ya da buzdolabı durumlarda üreticileri fabrikada işçi? Onlar yıkım ve atıkların sebep kararlar için ve tabii ki, şirketlerin üst düzey yöneticileri tüm büyük sorumluluk taşımaktadır. Bir şirkette hisse senedi sahibi veya sorumlu yapılacak bir fabrika veya kimyasal tesisi sahibi olmak zorunda değilsiniz.

Gıda, giyim, konut, mobilya, ve bir kuruş harcamadan ulaşım temel ihtiyaçlar için muhasebe tarafından, Freegans büyük ölçüde azaltmak ya da tamamen sürekli istihdam edilecek ihtiyacını ortadan kaldırmak mümkün. Biz bunun yerine, bizim aileler bakımı bizim toplumda gönüllü, ve aksi takdirde iş çevresinde patronluk taslıyor olacağını şirketlerin uygulamalarını mücadele aktivist gruplarına katılmak için bizim zaman ayırabilirim. Bazıları için, toplam işsizlik o kaldırıma bir ücretsiz kitaplık daha ama bizim finansal ihtiyaçlarını kısıtlayarak ücretsiz diş ameliyatı bulmak için çok daha zor bir seçenek değildir, hatta çalışmak için ihtiyacı olan bizler, biz bu işe ne kadar bilinçli sınırları yerleştirebilirsiniz hayatımızın kontrolünü almak ve karşılamak biter yapmak için sabit basınç kaçış. Biz çalışmalıyız bile Ama biz patronlara toplam kontrol vazgeçmek gerekmez. Kooperatif güçlendirme Freegan ruhu gibi işçi liderliğindeki sendikaların parçası olarak işyeri içine uzatılabilir Dünya Sanayi İşçileri .

Çeviri google translate den olduğu için biraz yetersiz olsa da anlaşılabilir.

Aşağıda gördüğünüz sitelerden de çok geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

trashwiki.org. (Çeşitli makaleler ve tanınmış freeganların yorumları)
http://www.siouxfallsfreegan.com/ (Güney Dakota bölgesinden bir site)
Frigan (Norveç freegan sitesi)
freegankolektiva.wordpress.com / (kişisel gelişim, vegan yemek tarifleri, Yunanistan ve Lübnan freegan toplulukları)
THE FOOD NOT BOMBS MOVEMENT
http://www.freecycle.org
The ReUseIt Network - About Us ( çeşitli ülkelerden mal ve hizmet değişimi ve paylaşımı )

ertu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön